Forskere vil finde bedst mulige behandling til de sværest ramte patienter med knogleskørhed
Forskerne bag et nyt forskningsprojekt vil gerne frem til den bedst tænkelige, individuelle behandling for patienter med svær knogleskørhed (osteoporose), som allerede haft et eller flere knoglebrud.
Forskningsprojektet OPTIMISE (Optimised Long Term Management of Osteoporosis) omfatter tre kontrollerede, randomiserede studier. Studierne går kort fortalt ud på at finde den optimale behandling til den enkelte osteoporose-patient, og at se på, hvilket lægemiddel der skal anvendes og hvor længe. Målet er at kunne tilpasse medicinen til den enkelte patient og til sværhedsgraden af sygdommen.
Professor i osteoporose og knoglesygdomme ved Aarhus Universitetshospital, Bente Langdahl, står i spidsen for projektet, som hun forventer kan går i gang her i begyndelsen af 2023. Det eneste, der mangler, er, at hun og styregruppen får de endelige godkendelser fra de forskellige komitéer, og at alle samarbejdsaftaler med forskere fra de andre universiteter, der deltager i projektet, falder på plads.
Baggrunden for projektet er, fortæller Bente Langdahl, at man herhjemme siden 1990’erne har behandlet patienter med osteoporose med tabletlægemidlet Alendronat, som langt de fleste osteoporosepatienter får en gang om ugen:
”Alendronat er rigtigt godt for virkelig mange patienter, der bliver opdaget i tide, før det første brud, og det er en fantastisk behandling uden de store bivirkninger, og mange vil kunne behandles i fem år, hvorefter de så har opbygget en tilstrækkelig knoglemasse til at kunne holde en behandlingspause.”
Men den behandlingsstrategi er ikke tilstrækkelig til patienter med svær osteoporose, som allerede haft et eller flere knoglebrud:

