
B.T.s forside 24. april 2000 gav et chok hos mange af Berlingskes læsere.
Nina smed en sexbombe i det gamle bladhus
Nina Vedel-Petersen tiltræder som redaktør på B.T. Sådan lød det officielle og fredelige budskab i 1996.
Ingen anede, at det var starten på en revolution på den gamle halvtbornerte avis. Nina kastede nemlig i bogstaveligste forstand en sex-bombe ind i det gamle bladhus.
Nina, der kom fra Aktuelt, var i journalistkredse kendt for sin lidt "frække" og vovede skrivestil. Hun bevægede sig ofte langt under bæltestedet i sine reportager – en voldsom kontrast til B.T., der knapt turde bringe et billede af en nøgen kvinde.
Nina fik hurtigt sat fut i B.T. ved at søsætte et nyt søndagstillæg, Kun for kvinder. Hun gav sit tillæg disse ord med på vejen:
"Vi skriver om sex, samliv og følelser. Det skal interessere kvinder. Men det sjove er, at mange mænd også læser Kun for kvinder, måske for at blive klogere på konen, kæresten eller kællingen. Vi er ikke tandløse og bange for problemer, men behandler alle emner 'konstruktivt og handlingsanvisende'."
Det sidste blev dog lidt for voldsomt for Berlingske Tidendes chefredaktion og husets direktion, da kvindetillægget i en påskeavis den 24. april 2000 (25 år siden) havde dildoer som emne. En stor rød dildo prydede avisens forside, og da B.T.’s påskeavis også blev leveret til Berlingske Tidendes godt 100.000 faste abonnenter, blev huset bestormet af klager fra chokerede læsere.

