
Astrid Wiggers, læge og ph.d.-studerende ved Steno Diabetes Center Copenhagen, har været med til at dokumentere, at personer med type 2-diabetes og nerveskader har markant øget risiko for demens og hjernesygdom. Foto: Steno Diabetes Center Copenhagen
Fire gange større risiko for demens: Dansk diabetesforskning overrasker
Et nyt dansk studie viser, at personer med type 2-diabetes, som også har fået nerveskader på grund af sygdommen, har en mere end fire gange så stor risiko for at udvikle demens som andre med type 2-diabetes. Studiet viser også, at samme gruppe har 50 procent større risiko for at få en blodprop eller blødning i hjernen. Forskerne bag studiet vurderer, at der måske kan være mulighed for at forebygge demens hos nogle personer med diabetes.
Det nye danske studie blev præsenteret på den amerikanske diabeteskongres ADA 2025 i Chicago. Selvom tidligere studier har indikeret lignende resultater, så overrasker de danske data alligevel.
“Vi blev overraskede over, hvor markant øget risikoen for demens var hos personer med type 2-diabetes og diabetisk perifer neuropati sammenlignet med personer med type 2-diabetes uden diabetisk perifer neuropati – den var væsentligt højere, end vi har set i tidligere studier,” siger Astrid Wiggers, læge og ph.d.-studerende på Steno Diabetes Center Copenhagen.
Diabetisk perifer neuropati betyder, at nerverne i især ben og fødder er blevet beskadiget af langvarigt forhøjet blodsukker.
Astrid Wiggers, der er førsteforfatter til studiet og stod for præsentationen på kongressen i Chicago, tilføjer: "Særligt i gruppen med type 2-diabetes ser vi en meget tydelig sammenhæng. Derudover fandt vi også en øget risiko for cerebrovaskulære sygdomme, som for eksempel stroke. Det indikerer, at perifer neuropati ikke kun er et problem i eksempelvis fødderne, men måske påvirker hele nervesystemet, herunder hjernen."
Cerebrovaskulær sygdom betyder sygdom i blodkarrene i hjernen, som for eksempel blodprop eller blødning i hjernen.
Største undersøgelse af sin slags
Studiet bygger på data fra over 15.000 personer med type 1- eller type 2-diabetes, som har været i behandling på Steno Diabetes Center Copenhagen. Disse data er blevet koblet sammen med oplysninger fra de danske sundhedsregistre. Deltagere, som allerede havde haft sygdom i hjernen, blev sorteret fra. Forskerne målte nerveskader ved at teste patienternes evne til at mærke vibrationer i fødderne – det er en metode til at opdage tidlige tegn på nerveskade.
