Skip to main content
  • Hjem
  • Nyheder
    • Behandlinger
    • Sundhedspolitik
    • Sygdom
    • Sundhedsøkonomi
    • Helbred
  • Kultur
  • Kommentarer
    • Kristian Lund
  • Medicin&Evidens
  • Om os
  • Annoncer
  • Jobannoncer
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik
  • Søg

Sundhedspolitisk Tidsskrift

  • Hjem
  • Nyheder
  • Kultur
  • Kommentarer
  • Medicin&Evidens
  • Om os
  • Annoncer
  • Jobannoncer
  • Privatlivspolitik
  • Cookiepolitik
  • Søg

"Det er ikke en tilkendegivelse af, at regeringen nu er klar til at ændre på momsen. Men havde jeg syntes, det var verdens dårligste idé at gå ind på den bane, så havde jeg ikke sat analysen i gang," siger Jeppe Bruus.

Skatteminister afviser ikke lavere moms på sunde fødevarer

Skrevet af Redaktionen den 21. maj 2024. Skrevet i Sundhedspolitik.

Skatteminister Jeppe Bruus (Soc.) har sat gang i en analyse, der skal vise, hvad det vil koste samfundet at ændre på momsen på sunde fødevarer som frugt og grønt.

Det fortæller han i et ministersvar til Folketinget.

Og til Politiken uddyber han:

"Det er ikke en tilkendegivelse af, at regeringen nu er klar til at ændre på momsen. Men havde jeg syntes, det var verdens dårligste idé at gå ind på den bane, så havde jeg ikke sat analysen i gang."

Ifølge det skriftlige ministersvar baserer den danske momslovgivning sig på fælles EU-momsregler, som findes i momssystemdirektivet. "Det er ikke muligt at momsfritage udvalgte varegrupper som plantebaserede alternativer, men det er muligt at have nedsat sats eller nulsats på visse varer/varegrupper, som er specifikt oplistet i direktivet, herunder bl.a. fødevarer," skiver Jeppe Bruun i svaret. 

At det ifølge ministeren ikke er muligt at momsfritage udvalgte varegrupper som plantebaserede alternativer skyldes, at det kan blive anset som statsstøtte.

Men flere lande i Europa har dog allerede en differentieret moms. Politiken skriver, at Tysklands fødevaremoms eksempelvis er på 7 procent, markant lavere end de 19 procent på alkohol. Og momsen på mel til brød, frugt, grønt, mælk og andre basisvarer i Spanien er med 4 procent markant lavere end de 21 procent på mere usunde varer.

Claus Bøgelund Nielsen, vicedirektør i De Samvirkende Købmænd (DSK) skriver på LinkedIn, at det er mere end 16 år siden, at DSK efterlyste et opgør med den danske struktur med ens moms og foreslog en forsøgsordning på frugt og grønt. Og at det politisk var et tema i valgkampen forud for folketingsvalget i 2007, hvor sundhedsordførerne fra både Konservative og Venstre ville have undersøgt sund moms på fødevarer.

 
"I Danmark har vi i forvejen EU's højeste beskatning på dagligvareindkøb. En analyse fra DSK har tidligere vist, at ca. 30% af de penge vi bruger på indkøb af en typisk indkøbskurv. De usunde fødevarer er rigeligt dyrt i forvejen, så det sunde og bæredygtige er vejen frem til et større spænd mellem det sunde og det usunde," skriver Claus Bøgelund Nielsen.

Ifølge  økonu.dk har det Indtil 2022 ikke været muligt at tilgodese økologiske varegrupper med differentieret moms, men efter momsdirektivet blev ændret, har EU åbnet for, at momsen kan sænkes på produkter, der har miljøgavnlige effekter. Her argumenterer Økologisk Landsforening for, at økologi netop skåner miljøet, da det er omfattet af sit eget regelsæt, der skal sikre øget hensyn til miljø og sundhed, og fremhæves som en mere bæredygtig produktion af EU i Farm-to-Fork-strategien.

 

Del artikler
  • Del
  • Tweet
  • Del
  • Del
  • Copy Link
  • Email
  • Print


  • Ida Auken har oddsene mod sig

    Jøsses, magen til jammerlig start Ida Auken (Soc.) har fået som landets nye sundhedsminister.

  • Afviste henvisninger er en spand koldt vand i hovedet på almen praksis

    Det gør rigtig ondt på almen praksis, når de praktiserende læger – ofte efter lange tilløb – henviser patienter til specialisterne på hospitalerne – kun for at få dem retur med en afvisning. Uden behandling, men med en opfordring til fornyede undersøgelser.

  • Off-label er systemets pæne ord for dobbeltmoral

    Off-label anvendelse af medicin kommer nok aldrig på mode i medicinalindustrien, som får røde knopper bare ved tanken.

  • Når det gælder lægemidler, er lægerne sat på sidelinjen

    Det så rigtig godt ud, da sundhedsminister Sophie Løhde (V) med baggrund i Kræftplan V instruerede regionerne i at samle deres regionale lægemiddelkomiteer i et enstrenget organ. Med et trylleslag kunne vi undgå regionale uligheder, når det gælder adgang til lægemidler.


Mest læste seneste 7 dage

Hjaltes søster lever i et mørklagt rum: Nu spiller han familiens egen frygt i Oscar-vinders nye film

Læger: Patienter med flere kroniske sygdomme skal have én samlet plan

Ny medicin fik kræften til at skrumpe hos 88 af 94 lungekræftpatienter

Læge om overgangsalderen: Sig undskyld til kvinderne

Praksislæger trodser anbefaling og starter Wegovy hos unge


Medicin&Evidens

  • Ni medicinalgiganter til Europas regeringer: Brug flere penge på ny medicin

  • Analyse: USA satser nu på dyrere medicinpriser i EU

    Analyse: USA satser nu på dyrere medicinpriser i EU

  • Politikerne bag Medicinrådets principper kræver ændringer ti år senere

  • Bør Medicinrådet skrives ind i loven? Sundhedsjurist efterlyser politisk opgør

  • OPDATERES: Her er den nye medicin, der er på vej gennem EMA

Flere artikler

Sundhedspolitik

Kræftens Bekæmpelse efter ny kritik af kræftventetider: Det er simpelthen ikke godt nok

Hjælp til problemer efter hjerneskade afhænger af postnummeret

Stor kortlægning: Markante forskelle i varighedenen af biologisk behandling

Ny vejledning: Børn med kræft bør motionere

Flere artikler

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

  • Latter og tårer er perfekt afstemt i komediedrama om kræftramt familie

    Latter og tårer er perfekt afstemt i komediedrama om kræftramt familie

    STREAMING: Adam Sandlers datter træder for alvor ind på scenen i komediedrama om en pige, der får hovedrollen i en skolemusical på samme tid, som hendes mor får et tilbagefald.

  • Læge om overgangsalderen: Sig undskyld til kvinderne

    Læge om overgangsalderen: Sig undskyld til kvinderne

    BØGER: Bogen ‘Østrogen’ af speciallæge Marie Foegh er både håndbog og kampskrift for bedre behandling af kvinders overgangsalder. Men forfatteren er så optaget af at rette op på mange års forsømmelse, at diskussionen af hormonbehandlingens begrænsninger, industriens interesser og dosering[…]

  • PLO’s næstformand har et bogmanuskript liggende

    PLO’s næstformand har et bogmanuskript liggende

    KULTURTEMPERATUR: Praktiserende læge og PLO-næstformand Niels Ulrich Holm er travl med både arbejdet i sin Roskilde-klinik og med forhandlinger om en ny overenskomst. Når han en dag får mere tid, vil han måske færdiggøre en roman om sorg og tab.[…]

  • Hjaltes søster lever i et mørklagt rum: Nu spiller han familiens egen frygt i Oscar-vinders nye film

    Hjaltes søster lever i et mørklagt rum: Nu spiller han familiens egen frygt i Oscar-vinders nye film

    FILM: Hjalte Ilsøe Gustavussen er lillebror til en kvinde med svær ME. Nu spiller den 32-årige skuespiller hovedrollen i en kortfilm, der er inspireret af familiens langvarige konflikt med myndighederne. Op til optagelserne fik han et angstanfald.

Flere artikler

Debat

SF & Alliance: Skab bedre og mere lige adgang til behandling af tabuiserede, autoimmune sygdomme

Kræft er tidskritisk: Afviste henvisninger kan få alvorlige følger

Psykedelisk terapi kan være en del af psykiatrien om fem år

Overlæge og politiker: Sundhedsvæsenet risikerer at bremse AI-gevinster

Flere artikler

Nye navne

  • Ny overlæge på Medicinsk Diagnostisk Center

    Ny overlæge på Medicinsk Diagnostisk Center

    Tue Kruse Rasmussen er tiltrådt som overlæge på Medicinsk Diagnostisk Center i Hospitalsenhed Midt.

  • Ny professor i klinisk sygepleje på Aalborg Universitet

    Ny professor i klinisk sygepleje på Aalborg Universitet

    Helle Haslund-Thomsen er tiltrådt som professor i klinisk sygepleje til børn, unge og familier ved Klinisk Institut på Aalborg Universitet.

  • Høreapparatkoncern henter økonomidirektør fra Novo

    Høreapparatkoncern henter økonomidirektør fra Novo

    Peter Bøggild er udnævnt til ny økonomidirektør, CFO, i den globale høreapparatkoncern WSA og bliver samtidig medlem af koncernens direktion og ledelse.

  • Zealand Pharma henter tidligere Novo-profil til fedmeområdet

    Zealand Pharma henter tidligere Novo-profil til fedmeområdet

    Mette Zacho tiltræder 1. oktober som Senior Vice President og Global Commercial Obesity Franchise Leader i Zealand Pharma.