
”Vi ser med stor optimisme på, at man har anbefalet pembrolizumab adjuverende,” siger Niels Fristrup.
Endelig godt nyt til nyrekræftpatienterne: Lægerne har fået nyt og vigtigt værktøj til at bekæmpe tilbagefald
Sidste år gav Medicinrådet et afslag – men før sommerferien i år genovervejede Medicinrådet beslutningen og besluttede at anbefale Keytruda (pembrolizumab) som en supplerende behandling for nyrekræft hos patienter med øget risiko for tilbagefald efter fjernelse af en nyre. Det vækker glæde blandt nyrekræftlægerne.
Nyreonkologerne har ellers fået afslag på afslag på behandlinger, de gerne vil have til rådighed, men med den nye anbefaling er der kommet et nyt og vigtigt værktøj til at bekæmpe tilbagefald, siger Niels Fristrup.
”Vi ser med stor optimisme på, at man har anbefalet pembrolizumab adjuverende,” siger Niels Fristrup, afdelingslæge på Onkologisk Afdeling på Aarhus Universitetshospital. Han er medlem af Dansk Renal Cancer Gruppe (DaRenCa), der er med til at udvikle de kliniske retningslinjer på området.
Medicinrådet har baseret deres anbefaling på et stort forskningsstudie, KEYNOTE-564, der har fulgt patienter i næsten fem år. Formålet med studiet var at se, hvor længe patienterne kunne forblive fri for kræft efter behandling. Indtil videre har man ikke kunne fastslå præcis, hvor længe det varer, før kræften vender tilbage, hverken for dem, der fik den nye medicin (pembrolizumab), eller for dem, der fik en uvirksom behandling (placebo).
Men resultaterne efter 57 måneders opfølgning viser, at 35 procent af patienterne, der fik pembrolizumab, har oplevet, at kræften er vendt tilbage eller er døde, sammenlignet med 45 procent af patienterne, der fik placebo. Dette tyder på, at pembrolizumab kan være med til at reducere risikoen for, at kræften kommer tilbage efter operation.
Patienter lever længere
Resultaterne for samlet overlevelse (OS), som betyder den tid, patienterne lever efter behandlingen, er endnu ikke fuldt ud kendt. Dog viser de data, man har efter 48 måneder (4 år), at 91,2 procent af patienterne, der fik pembrolizumab, stadig var i live, sammenlignet med 86,0 % af dem, der fik placebo. Dette betyder, at der var en absolut risikoreduktion på 5,2 procentpoint, hvilket indikerer, at pembrolizumab kan reducere risikoen for død sammenlignet med placebo.
