
Blodprop i hjernen. Illustration: NIH Image Gallery
Projekt: Aarhus Universitetshospital fordobler nu tidsvinduet for behandling af blodpropper i hjernen
Siden slutningen af december 2023 har man på Aarhus Universitetshospital, som det første hospital i landet, indført en fordobling af trombolysevinduet fra 4,5 til 9 timer. Trombolyse er en behandling, der bruges til at opløse blodpropper, så de ikke fører til eksempelvis slagtilfælde eller hjerteanfald. En fordobling af behandlingsvinduet betyder, at flere mennesker har mulighed for at få den livreddende behandling, selv hvis de ikke når hospitalet så hurtigt som før.
De danske kliniske retningslinjer for patienter med blodprop i hjernen anbefaler, at trombolysebehandling gives inden for 4,5 time. Men i Region Midtjylland har man per slut december 2023 truffet en beslutning om at indføre en fordobling af trombolysevinduet til 9 timer. Det sker med baggrund i en avanceret form for billeddiagnostik, MR perfusions-scanning.
”Perfusionsscanning kan visualisere penumbraen, det kritisk iskæmiske men vitale væv, som omgiver kernen af dødt hjernevæv, og som vil kunne reddes, hvis blodforsyningen genoprettes. En MR-scanning uden perfusion viser blodproppen i form af det døde væv. Vi får med perfusion svar på, om der hos de patienter, som kommer senere end de 4,5 time efter et stroke, stadig er penumbra at redde og dermed også er en mulig god effekt af trombolysebehandlingen. Det samme gælder for patienter med ukendt debut, som får tillagt perfusionssekvens oveni den normale stroke-MR-scannning.”
Sådan siger Marie Gøtke, som er reservelæge i neurologi på og ph.d.-studerende. Hun står sammen med sin vejleder Claus Z. Simonsen, i spidsen for studiet LATIES (Late Window Thrombolysis for Ischemic Stroke) på Neurologisk Afdeling, AUH.
Med perfusionsscanning kan lægerne altså få svar på, om der stadig er levende væv til stede hos patienter, der kommer til behandling senere end 4,5 timer efter et slagtilfælde. Dette er afgørende, da det indikerer, om trombolysebehandling stadig kan have en positiv effekt ved at genoprette blodforsyningen til dette truede væv.
Et liv uden mén og handicap
Forud for, at AUH nu udvider trombolysevinduet ligger solid international forskning. Et stort australsk studie – EXTEND - ligger til grund for de europæiske retningslinjer – og her er anbefalingen, at man netop kan behandle patienter op til ni timer, hvis man udvælger patienterne ved hjælp af perfusionsscanning. De danske forskere er nu i gang med at se på, om en fordobling af trombolysevinduet og indførelse af avanceret billeddiagnostik i en dansk kontekst kan bære frugt og sikre, at endnu flere patienter modtager trombolysebehandling og får et liv uden alvorlige varige mén og handicap.
