Overlæge: Nyt screeningsprogram kan redde flere liv end de eksisterende programmer
Ved på meget enkel vis at screene mænd i alderen 65-74 år kan man redde én ud af hver 169, som ellers ville dø af hjerte-kar sygdomme inden for fem år.
Det viser nye forskningsresultater fra SDU, OUH, Regionshospitalet Viborg og Aarhus Universitet. Her benyttede forskerne et simpelt, tredelt screeningsprogram bestående af screening for udposninger på legemspulsåren, forkalkning i pulsårerne i benet og forhøjet blodtryk og fik på den måde identificeret risikogruppen for koronarsygdomme, slagtilfælde og hjerte-kar-sygdomme, som så kunne sættes hurtigere i forebyggende og livreddende behandling.
”Screeningstilbuddet reducerede dødeligheden med syv procent svarende til, at blot 169 mænd skulle inviteres for at redde ét liv inden for de næste fem år. Så stor effekt er aldrig set før i nogen af de indførte screeningsprogrammer,” fortæller Jes Sanddal Lindholt, overlæge på Hjerte-, Lunge og Karkirurgisk Afdeling, OUH og professor på SDU, som ledede projektet.
Resultaterne er en del af det store randomiserede VIVA-studie, som inkluderede over 50.000 mænd i aldersgruppen 65-74 år.
Netop udposninger på legemspulsåren, forkalkning i pulsårerne og forhøjet blodtryk er ofte symptomfrie og kan derfor være besværlige at diagnosticere, før de medfører akutte bristninger og blodpropper, som kan få fatale konsekvenser for patienten.
Screeningsprogram under overvejelse
I Storbritannien, USA og Sverige har man allerede etableret nationale screeningsprogrammer med gode resultater. Herhjemme har Sundhedsstyrelsen gennem længere tid overvejet at gøre noget tilsvarende og etablere et nationalt screeningsprogram med fokus på at screene for udposninger på legemspulsåren (abdominal aortaaneurisme=AAA) i Danmark.
Tags: screening
