Her er de 308 kandidater til regionsrådet i Region Hovedstaden

Vælgerne i Region Hovedstaden kan tirsdag den 16. november 2021 vælge mellem 308 antal kandidater fordelt på 31 partier og lister.

Følgende partier og lister stiller op til regionalvalget i Region Hovedstaden:

 

A. Socialdemokratiet, 24 kandidater
B. Radikale Venstre, 28 kandidater
C. Det Konservative Folkeparti, 44 kandidater
D. Nye Borgerlige, 7 kandidater
E. Valgfest med mexicansk tema, 1 kandidat
F. SF - Socialistisk Folkeparti, 20 kandidater
G. Veganerpartiet, 6 kandidater
H. Lokalliste i Region Hovedstaden, 6 kandidater
I. Liberal Alliance, 12 kandidater
J. Hampepartiet, 1 kandidat
K. Kristendemokraterne, 14 kandidater
L. Lavere skatter og afgifter, 2 kandidater
M. Danmark for Alle, 10 kandidater
N. Fjordlandslisten, 2 kandidater
O. Dansk Folkeparti, 16 kandidater
P. Stram Kurs, 3 kandidater
Q. Feministisk Initiativ, 1 kandidat
R. Kommunisterne, 5 kandidater
T. Det Syge Hus, 1 kandidat
U. Copenhagen, 1 kandidat
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti, 27 kandidater
W. Odins Vikingehær, 9 kandidater
Y. Kærlighedspartiet Regnbuefolket Befri Christiania, 14 kandidater
Z. De LokalNationale, 2 kandidater
Æ. Frihedslisten, 16 kandidater
Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne, 21 kandidater
Å. Alternativet, 4 kandidater
Bydelenes Stemmer, 1 kandidat
Christiania-Listen, 4 kandidater
Kommunistisk Parti, 4 kandidater
Psykiatrisk fokus, 1 kandidat

 

Valgforbund

Der er anmeldt følgende valgforbund:

  • Radikale Venstre, FF – Socialistisk Folkeparti, Veganerpartiet, Alternativet
  • Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Liberal Alliance, Kristendemokraterne, Dansk Folkeparti, Venstre, Danmarks Liberale Parti
  • Lokalliste i Region Hovedstaden, Copenhagen, Odins Vikingehær, Kærlighedspartiet, Regnbuefolket, Befri Christiania
  • Hampepartiet, Feministisk Initiativ, Kommunisterne, Enhedslisten – De Rød-Grønne, Christiania-Listen, Kommunistisk Parti
  • Lavere skatter og afgifter, Frihedslisten

Kandidaterne

A. Socialdemokratiet

Lars Gaardhøj, København
Sofie De Bretteville Olsen, Ballerup
Leila Lindén, Bornholm
Kim Rockhill, Frederikssund
Brian Høier, Tårnby
Susanne Due Kristensen, Hillerød
Martin Baden, Ishøj
Jarl Feyling, Brønshøj
Jens Peter Steensen, Rudersdal
Nicolai Kampmann, Hvidovre
Louise Bro, Egedal
Claus Heje, Taastrup
Martin Thor Pedersen, Helsingør
Vibeke Westh, Frederiksberg
Troels Neiiendam, Gladsaxe
Maria Gudme, København
Erdal Colak, Vallensbæk
Mette Simonsen, Bispebjerg
Mads S. B. Pedersen, Valby
Ergin Özer, Kokkedal
Bodil Kornbek, Lyngby-Taarbæk
Flemming Pless, Christianshavn
Leif Grønvold Jensen, Sundby
Oscar Langtved Pallisgaard, Kongens Lyngby

B. Radikale Venstre

Karin Friis Bach, Egedal
Thomas Rohden, København
Stinus Lindgreen, Lyngby
Søren Burcharth, København
Jacob Netteberg, Rudersdal
Søs Haugaard, København Ø
Kristine Kryger, Gentofte
Lartey Lawson, København
Charlotte Saabye Sørensen, Dragør
Claus Wachmann, Gladsaxe
Julie Herdal Molbech, Vesterbro
Peder Klement, Valby
Gitte Kjær-Westermann, Lyngby-Taarbæk
Morten Lorenzen, Halsnæs
Freja Lilli Wirlander, Hvidovre
David Munis Zepernick, Frederiksberg
Henrik Klitgaard, Hørsholm
Christina Thorholm, Hillerød
David Christensen, Bornholm
Christian Fink Elkjær, Birkerød
Hediye Temiz, Albertslund
Bjørn Bjerrehøj, Tårnby
Alina Protsyk, Brønshøj
Søren Bald, Gribskov
Anne-Sofie Henningsen, Frederiksberg
Bettina Bove, Fredensborg
Tine Hessner, Furesø
Martin Schepelern, København K

C. Det Konservative Folkeparti

Christoffer Buster Reinhardt, Rudersdal Hans Toft, Gentofte
Line Ervolder, København
Benedikte Kiær, Helsingør
Jacob Rosenberg, Frederiksberg
Marianne Friis-Mikkelsen, Vallensbæk
Magnus Von Dreiager, Lyngby-Taarbæk
Helle Bonnesen, København
Jørgen Johansen, Allerød
Turan Akbulut, Høje-Taastrup
Jane Hjort, Hvidovre
Allan Beier, København
Jan H. Klit, Hørsholm
Dorte Vilhelmsen, Herlev
Martin Wood Pedersen, Dragør
Lars Carstensen, Furesø
Kim Drejer Nielsen, Rødovre
Else Marie Thorgaard, Frederiksberg
Erik Lund, Allerød
Jacob Trøst, Bornholm
Michael R. Rugaard, Brøndby
Rikke Møller Nybråten, Amager
Jesper Tvilde, Fredensborg
Allan Kristensen, Ballerup
Charlotte Haagendrup, Egedal
Marianne Damgaard-Sørensen, Gladsaxe
Anders Løve Kyhl, København
Trine Egetved, Gribskov
Rasmus Ørvad Boné, Ishøj
Michael Mathiesen, Helsingør
Egil Hulgaard, Furesø
Maj Allin Thorup, Hørsholm
Nikolaj Frederiksen, Hillerød
Vicky Schumann, Glostrup
Therese Hejnfelt, Frederikssund
Thomas von Jessen, Fredensborg
Philip Rye, Lyngby-Taarbæk
Susanne Møller, København
Kim Jensen, Halsnæs
Michael Lagoni, Helsingør
Otto B. Christiansen, Hørsholm
Michael Huusom, Fredensborg
Peter Nørris Dalsgaard, Halsnæs
Lene Skallebæk, Brøndby
Kira Kruse Willmarst, Albertslund

D. Nye Borgerlige

Jesper Hammer
Claus Bøgh Svenningsen
Hans Blaaberg
Denise Rostgaard
Jimmi Haushøj
Kim Lassen
Anette Skafte

E. Valgfest med mexicansk tema

Michael Staal-Olsen, København N

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Peter Westermann, København
Sadek Al-Amood, København
Anja Rosengreen, Halsnæs
Rasmus Sylvest Mortensen, Rødovre
Arly Eskildsen, Herlev
Stine Roldgaard, Hvidovre
Melanie Clivaz-Nielsen, Ishøj
Marianne Stannum, Frederikssund
Phillip Bergenhammer Østergaard, Tårnby
Michael Liesk, Hillerød
Bertel Rüdinger, Birkerød
Trine Schaltz, København
Vagn Kjær-Hansen, Brøndby
Inge Dahn, Albertslund
Bente Borg Donkin, Helsingør
David Gibson, Gladsaxe
Mogens Mathiesen, Glostrup
Ivar Heltberg, Rudersdal
Jacob Andrup, Ølstykke
Thomas Monberg, Gladsaxe

G. Veganerpartiet

Ole Therkelsen
Maria Nørgaard Andersen
Lars Corvinius Olesen
Karsten Faber
Steen Leithoff
Jonas Krarup

H. Lokalliste i Region Hovedstaden

1. Karoline Cleemann
2. Arne Bech
3. Frank Løber
4. Kristina Young
5. Trine Gregersen Steensgaard
6. Kim Holm

I. Liberal Alliance

Niels Høiby, Farum
Karen West, København S
Danny Malkowski, Taastrup
Carl Andersen, Herlev
Lars Berg Andersen, Frederiksberg
Jørgen Juhl, Gladsaxe
Troels Bennike, Glostrup
David Ibsen, Gladsaxe
Louise Siv Ebbesen, Lyngby
Steffen Larsen, Kongens Lyngby
Steen Horstmann Larsen, Værløse
Søren Bronée Bronér, Farum

J. Hampepartiet

1. Klaus Trier Tuxen

K. Kristendemokraterne

Bjarne Hartung Kirkegaard, Bornholm
Rolf Bjerre, København
Stine Bardeleben Helles, Gribskov
Niels Chresten Andersen, Bornholm
Stig Grenov, Hørsholm
Mogens Riis Pedersen, Bornholm
Nanna Bock, København
Henrik Forsberg, Hillerød
Jesper Housgaard, København
Johnnie Gregersen, Rødovre
Christopher Nybro Bonde, København
Britta Kristensen, Fredensborg
Kurt Pedersen, Gribskov
Bolette von Westphal, Gladsaxe

L. Lavere skatter og afgifter

1. Martin Tidsvilde
2. Henrik A. Bøggild

M. Danmark for Alle

1. Stefan Socevic
2. Senka Sisic
3. Sreten Lezaja
4. Adam Besic
5. Naeem Atti Al-Rubaiy
6. Batoul Youssef
7. Megjile Redzepi
8. Petar Socevic
9. Natasha Naumovska
10. Milan Socevic

N. Fjordlandslisten

Camilla Cordius, Frederikssund
Morten Villadsen, Frederikssund

O. Dansk Folkeparti

Finn Rudaizky
René Danielsson
Lars Vestergaard
Marlene Harpsøe
Morten Marinus
Eva Bechmann
Amina Sardar
Paw Karslund
Cecilie Winther Kristensen
Jan Erik Messmann
Jette Juul
Christian Sødergren
Max Tranebæk
Tanja Quade Madsen
Jens Kirkegaard
Kim Hammer

P. Stram Kurs

Rasmus Paludan
Rolf Larsen-Jensen
Klaus Pabst Rosenlund

Q. Feministisk Initiativ

Sally Dorthea Fischer, Allerød

R. Kommunisterne

Rikke G. F. Carlsson
Bo Møller
Kim W. Bilfeldt
Hans Nielsen
Hjørdis Nielsen

T. Det Syge Hus

Kim Kjellerup

U. Copenhagen

1. Jakob Dabrowski

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Martin Geertsen, København
Randi Mondorf, Holte
Carsten Scheibye, Bornholm
Christine Dal, Lyngby-Taarbæk
Bergur Løkke Rasmussen, København
Mathias Rinaldo, Hvidovre
Annette Rieva, Hillerød
Anne Ehrenreich, Hørsholm
Carina Bloch Simonsen, Gribskov
Karsten Längerich, Allerød
Morten Skovgaard, Frederikssund
Thomas Bak, Fredensborg
Sune Raunkjær, Halsnæs
Lucas Damsgaard, Taastrup
Gert Jensen, Glostrup
Jens Jørgen Nohns Bay, Frederiksberg
Thomas Skov Rasmussen, Ølstykke
Egil Rindorf, Gentofte
Gunnar Sumberg, Gladsaxe
Paul Thomsen, Furesø
Jimmy Damsgård, Tårnby
Kim Dupont, Dragør
Martin Grønkjær, Brøndby
Gert Biilmann, Herlev
Tina Nielsen, Ishøj
Susanne Blomsterberg, Albertslund
Nina Skaarup, Ballerup

W. Odins Vikingehær

1. Lars Skovle, København
2. Edna Michaelsdottir, Christiania
3. Brynjar Einarsson, Sydhavnen
4. Karsten Nyvang, Nørrebro
5. Scott Hill, Amager
6, Peter Eliot Juhl, Valby
7. Allan Anarchos, København
8. Claus Bork, Frederiksberg
9. Claus Vinther, Vesterbro

Y. Kærlighedspartiet Regnbuefolket Befri Christiania

1. Anni Hjorth, København
2. Sarah K. O. Christiansen, Christiania
3. John Wagner, Amager
4. Leif Botwel, Christiania
5. Franco Calledda, Frederiksberg
6. Morten Nielsen, Christiania
7. Jørgen Madsen, Christiania
8. Benny Larsen, Vallensbæk Strand
9. Tom Michaelsen, Skibby
10. Ulf Kjellberg, Nordvest
11. Lotte Seir, Østerbro
12. Hans Christian Magnussen, Vesterbro
13. Finn Edberg, Lynge
14. Peter Christiansen, Vesterbro

Z. De LokalNationale

1. Majbrit Christiansen, Amager
2. Carina Louise Ekstrand Jæger, Hvidovre

Æ. Frihedslisten

Per Brændgaard, København
Jovan Tasevski, København
Flemming Blicher, Værløse
Katjalivah Elleyhansen, Værløse
Charlotte Petersen, Hellerup
Henrik Vendelbo Petersen, Gentofte
Ulrik Eibye, Skovlunde
Anne Marie Svenningsen, Ishøj
Liv Oppedal, Frederiksberg
Bjarne Holm, Hillerød
Agathe Dorado, København
K Bitten Vivi Jensen, Frederiksberg
Jeanette Strauss, København
Cecilie Michele Albrecht, Nørrebro
Lone Nørgaard, Frederiksberg
Oliver Mysander, Brøndby

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

1. Marianne Frederik, Amager
2. Emilie Haug Rasch, København NV
3. Tormod Olsen, København K
4. Annie Hagel, Gribskov
5. Grethe Olivia Nielsson, Nørrebro
6. Erdogan Mert, København N
7. Frida Groth, Amager
8. Helene Forsberg, København N
9. Saime Bilen, Ballerup
10. Torben Conrad, Nørrebro
11. Niclas Fick, Bornholm
12. Stig Larsen, Albertslund
13. Allan Berg Mortensen, Helsingør
14. Trine Henriksen, Gladsaxe
15. Steen Hartmann, København NV
16. Peter la Cour, Brøndby Strand
17. Cecilie Høgh Egmose, København NV
18. Gitte Åkjær, Farum
19. Søren Rasmussen, Helsingør
20. Michael H. Nielsen, Gribskov
21. Marianne Dithmer, Herlev

Å. Alternativet

Qasam Nazir Ahmad, Halsnæs
Ken Patrick Petersson, Høje-Taastrup
Martin Kjærulff, København
Nicklas Hakmann, København

Bydelenes Stemmer

Nils-Peter Astrupgaard

Christiania-Listen

Hulda Mader, Christiania
Britta Lillesøe, Christiania
Kirsten Larsen Mhoja, Christiania
Rasmus Blædel Larsen, Christiania

Kommunistisk Parti

1. Per Aabel
2. Kim Lykkegaard
3. Jørgen Steen Nielsen
4. Jan Mathisen

Psykiatrisk fokus

Christian Gedebjerg

Tags: Regionsvalg2021

Like eller del denne artikel