Her er de 270 kandidater til regionsrådet i Region Nordjylland

Vælgerne i Region Nordjylland kan tirsdag den 16. november 2021 vælge mellem 270 antal kandidater fordelt på 17 partier og lister.

Følgende partier og lister stiller op til regionalvalget i Region Nordjylland:


Socialdemokratiet, 30 kandidater
Radikale Venstre, 19 kandidater
Det Konservative Folkeparti 33 kandidater
Nye Borgerlige, 32 kandidater
SF - Socialistisk Folkeparti, 16 kandidater
Veganerpartiet, 2 kandidater
Liberal Alliance, 9 kandidater
Kristendemokraterne, 15 kandidater
Dansk Folkeparti, 13 kandidater
Stram Kurs, 1 kandidat
Kommunistisk Parti, 7 kandidater
Trafikalt Folkeparti, 1 kandidat
Venstre, Danmarks Liberale Parti, 39 kandidater
Fremskridtspartiet, 1 kandidat
Frihedslisten, 3 kandidater
Enhedslisten - De Rød-Grønne, 45 kandidater
Alternativet, 4 kandidater

 

Valgforbund

Der er anmeldt følgende valgforbund:

  • Nye Borgerlige, Dansk Folkeparti og Venstre
  • Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance og Kristendemokraterne
  • Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Veganerpartiet, Kommunistisk Parti, Trafikalt Folkeparti, Enhedslisten og Alternativet

 

Kandidaterne

Socialdemokratiet 

Ulla Astman, Gistrup
Peder Key Kristiansen, Skagen
Mogens Nørgård, Aabybro
Jørgen Hansen, Gandrup
Malene Busk, Aalborg
Pernille Buhelt, Hjørring
Lauge Larsen, Nykøbing Mors
Mogens Ove Madsen, Vesthimmerland
Lis Mancini, Hadsund
Ali Hassan, Aalborg
Jørgen Rørbæk Henriksen, Sæby
Lone Clausen, Hjallerup
Morten Klessen, Aabybro
Søren Valgreen Knudsen, Aalborg
Michael Bue Nielsen, Hjørring
Hanne Korsgaard, Thisted
Vagn Flink, Terndrup
Torben Ringe Christensen, Hobro
Arne Nielsen, Nørresundby
Kirsten Vincent Andersen, Frederikshavn
Per Kjeldsen, Brønderslev
Zacharias Brix Madsen, Aalborg SV
Elsebeth Ryom, Aalborg
Birthe P. Poulsen, Vrå
Niels Martin Sunesen, Vesløs
Medzait Ljatifi, Støvring
Peter Lybech Jensen, Vebbestrup
Ole Stavad, Jammerbugt
Narcis George Matache, Aalborg Kommune
Ahmet Gezer, Aalborg

Radikale Venstre 

Gitte Lopdrup, Aars
Marianne Mulle Jensen, Aalborg
Bo Fink, Mors
Gry Bruun Nielsen, Hirtshals
Steen Asgeir Petersen, Thisted
Lene Bjørn Sørensen, Hjørring
Anders Hind, Vodskov
Aage Langeland, Gravlev
Kristine Bloch Nielsen, Farsø
Keld K. Kvist, Nørresundby
Bjarne Axelsen, Aalborg
Frede Hansen, Dronninglund
Lone Varn Johannsen, Pandrup
Niels Mølgård, Nørresundby
Jens Klim Hansen, Hjørring
Vibeke Dalsgaard, Hune
Michael Portefée P. Lex, Rebild
Hans Jørgen Nygaard, Dybvad
Dorthe Kerschus, Dronninglund

Det Konservative Folkeparti 

Per Larsen, Hjørring
Pia Buus Pinstrup, Aars
Vibeke Gamst, Aalborg
Tage Leegaard, Snedsted
Per Møller, Hjørring
Jens-Henrik Kirk, Mariager
Peter Laigaard, Strandby
Karsten Skov Petersen, Læsø
Jeanette Sagan, Suldrup
Kim Frost, Nykøbing Mors
Michael Peter Hansen, Brønderslev
Jørgen Ravn Christensen, Gjøl
Dianna Pedersen, Aalborg
Morten Thiessen, Aalborg
Flemming Agerskov, Frederikshavn
Alex Klein, Thisted
Henrik Markmøller Bro, Nykøbing Mors
Thomas Hust, Nørresundby
Palle L. Nielsen, Fjerritslev
Gry Tange, Skørping
Jette Schiønning Aasholm, Brønderslev
René Sørensen, Aalestrup
Lotte Finck, Aalborg
Karsten Elkjær, Hadsund
Carsten Sørensen, Frederikshavn
Peter Brix, Aalborg
Thomas Strauss Jensen, Aalbæk
Thorkil Jensen, Gug
Lotte Nielsen, Aalborg
Thomas Greve Lund, Dronninglund
Thomas Jensen, Morsø
Rasmus Trenskow, Stae
Anders Weirum, Aalborg 

Nye Borgerlige

Gitte Bundgaard
Jens Nygaard
Frode Larsen
Per de Fries
John Bjerg
Torben Mørk
Ib Stanley
Lars Rem
Andreas Huus Andersen
Emma Houe Mølgaard
Jesper Riis Hansen
Rikke Pedersen
Annfinn Halsagard
Stefan Larsen
Ronnie Hofs
Daniel Palsgaard
Sysser Nørholm
Kim Edberg
Susanne Marianne Møller
Nils-Bo Høgenhaug
Søren Pagh Albers
Nikolaj Schultz
Oliver Egelund Rose
Torben Simonsen
Lars E. Sørensen
Frederik Meyer Johannesen
Jens Ole Thomsen
Birthe Rugholm
Ib Schmidt Østenkær
Marcus Dal-Christiansen
Torben B. Christensen
David Godi 

SF - Socialistisk Folkeparti

Lene Linnemann, Aalborg Kommune
Jimmi Kruse Sørensen, Hjørring Kommune
Lasse Hjorthøj Jensen, Aalborg Kommune
Anna-Grethe Sperling, Vesthimmerlands Kom.
Thomas Kjeldsen, Vejgaard
Katie Alexandra P. Henshaw, Aalborg Kommune
Henning Jørgensen, Brønderslev Kommune
Erik Holm, Hanstholm
Britta Mølgaard, Aalborg Kommune
Frank Østergaard, Jammerbugt Kommune
Anders Eisum, Thisted Kommune
Benjamin Risager Jørgensen, Aalborg Kommune
René Bjerre Andersen, Hjørring Kommune
Dorte M. Nielsen, Hjørring Kommune
Bente Toft-Nielsen, Nørresundby
Allan Bjørnskov Caspersen, Aalborg Kommune

Veganerpartiet

Wickie Holm
Uffe Koch 

Liberal Alliance

Martin K. Madsen, Rebild
Kenneth Skatka Hammer, Aalborg
Øst Sólbjørg Jakobsen, Vestbjerg
Bo Ritterbusch, Hadsund
Michel Thrysøe, Nørresundby
Ronny V. T. Christiansen, Lindholm
Christian Wagner, Aalborg
HP Beck, Aalborg
Hans-Henning Terp-Hansen, Brønderslev 

Kristendemokraterne

Anne-Marie Jørgensen, Løgstør
Britta Eckhardt, Tårs
Jesper Veiby, Aalborg
Ulla Boltz, Thisted
Andreas Müller, Sindal
Henning Feldtmose, Strandby
Jørgen Bjerregaard, Brovst
Jakup Jacobsen, Fjerritslev
Knud Pejstrup, Hjallerup
Hanna-Maria Lyng, Hobro
Inge Marie Sonne, Brønderslev
Christina Frost, Aalborg
Anne-Marie Winther, Frederikshavn
Benjamin Fossing, Brønderslev
Peter Øhrstrøm, Vestbjerg

Dansk Folkeparti

Ib Madsen
Jamie Voldby
Kristoffer Hjort Storm
Anne Mette Mortensen
Jørgen Hammer Sørensen
Liselotte Lynge Jensen
Per Hyldig
Carsten Ullmann Andersen
Ib Poulsen
Tommy Degn
Erik Høgh-Sørensen
Mathias Rump Hansen
Kim Christiansen

Stram Kurs

Christian Tindal 

Kommunistisk Parti 

Katrine Bregner Bromer, Nørresundby
Mathias Hjort Jensen, Nørresundby
Connie Trudslev, Valsted
Jonathan Zacho Bruun, Nørresundby
Jan Eriksen, Moseby
Jan Hermansson, Sæby
Ester Christiansen, Vejgaard

Trafikalt Folkeparti

Anders Wested

Venstre, Danmarks Liberale Parti

Mads Duedahl, Aalborg
Helena Palsgaard, Aalborg
Anne Honoré Østergaard, Nørresundby
Lone Olsen, Hjørring
Pia Karlsen, Skagen
Lina Hundebøll Jespersen, Thisted
Jess V. Laursen, Mariagerfjord
Malou Skeel, Aabybro
Henrik Hvorvarp, Vesthimmerland
Martin Bech, Brønderslev
Anny Winther, Støvring
Peter Therkildsen, Morsø
Christian Borrisholt Steen, Vester Hassing
Lars Peter Frisk, Storvorde
Henrik Buchhave, Østervrå
Mads Thomsen, Sulsted
Nanna Birkkjær, Aalborg
Anita Dålfogt, Støvring
Thomas Larsen, Nibe
Ole Friis, Aalborg
Peter Larsen, Thisted
Jytte Nimand Høyrup, Kvissel
Anna Pinnerup, Mariagerfjord
Phillip Sperling, Aalborg
Bøje Holmsgaard Lundtoft, Jammerbugt
Per Bisgaard, Aalestrup
Svend B. Bøgh, Dronninglund
Per Hedegaard-Andersen, Aalborg
Tobias Birch Johansen, Læsø
Alice Krabbe, Thy
Jørgen Pontoppidan, Hobro
Ulla Flintholm, Fjerritslev
Poul Pedersen, Jerslev
Michael Trabjerg, Nørresundby
Karina Laibjørn, Aalborg
Dennis Kvesel, Hjallerup
Keld Emil Damsgaard, Hjørring
Kurt Mikkelsen, Hjørring
Søren Meier Jensen, Aalborg

Fremskridtspartiet

Niels M. Christensen

Frihedslisten

Michael Kastis, Gandrup
Brian Dahl, Gug
Kim Velf, Nørresundby

Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Susanne Flydtkjær, Aalborg
2. Janne Toft-Lind, Hobro
3. Søren B. Andersen, Aalborg
4. Linda Nørgaard, Thisted
5. Børge Bondeven Frederiksen, Skagen
6. Ingerliva Friiø, Bjergby, Mors
7. Hans Jensen, Hjørring
8. Runa Friis Hansen, Brønderslev
9. Solveig Lauritsen, Skørping
10. Annemette Bach, Ranum
11. Jens Otto Madsen, Thisted
12. Ida Skov, Frederikshavn
13. Pia Thorsen, Nykøbing Mors
14. Pernille Christensen, Syvsten
15. Poul-Erik Andersen, Ålbæk
16. Felicia Sjørvad, Vester Vandet
17. Christina Eilers, Brønderslev
18. Ole Lajgaard, Nykøbing Mors
19. Gitte Jakobsen, Hjørring
20. Per Værum Mikkelsen, Hadsund
21. Annemette Chemnitz Eilers, Brønderslev
22. Flemming Larsen, Nørager
23. Peter Philip Michaelsen, Klitmøller
24. Louise Hvelplund, Hjørring
25. Mai Jensen, Brønderslev
26. Maria Asha Boelsmand, Aalborg
27. Poul Sørensen, Sejerslev
28. Anna Udbye Rasmussen, Rebild
29. Karen Reiths, Stenstrup
30. Niels Jensen, Bælum
31. Zeinab Ali, Aalborg SV
32. Pernille Andreasen, Arentsminde
33. Lone Nedergaard, Brønderslev
34. Ivan Nielsson, Hjørring
35. Jan K. Højen, Kaas
36. Malene Ingwersen, Hobro
37. Per Clausen, Aalborg
38. Sisse Gramstrup Munk, Biersted
39. Kristina Gammelgaard-Larsen, Aalborg
40. Jens Svarre-Ankjær, Aalborg Øst
41. Rosalina Svane Schmidt, Aalborg
42. Victor A. Holmfort, Aalborg Øst
43. Bitt Juul Jensen, Skørping
44. Astrid Gravgaard Hald, Aalborg SV
45. Annette Rasmussen, Hobro 

Alternativet

Gustav Sieg Sørensen, Thisted
Jens Harder, Aalborg
Nicklas Gjedsig Larsen, Hjørring
Liselotte Jakobe Lundgaard, Pandrup

Tags: Regionsvalg2021

Like eller del denne artikel