Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

EU er gået i forhandlinger med amerikansk firma om køb af COVID-19-vaccine

Det amerikanske biotekfirma, Moderna, er i fremskredne diskussioner med Europa-Kommissionen om at forsyne Europa med 80 millioner doser mRNA-vaccine mod COVID-19 oplyser Moderna.

Europa-Kommissionen, som 20. august afsluttede forhandlinger med tyske Curevac om et forhåndskøb køb af 225 millioner doser af firmaets potentielle vaccine, og som også har indgået aftale med AstraZeneca om at levere op til 400 millioner doser til EU, forsøger nu at få mulighed for at forhåndssikre sig retten til køb af yderligere 80 millioner doser og med mulighed for køb af op til 160 millioner doser fra det amerikanske biotekfirma Moderna som led i Kommissionens bestræbelser på at sikre adgang til COVID-19 vacciner for alle EU’s borgere.

Modernas vaccine, mRNA-1273, er et syntetisk messenger-RNA, der koder for et protein, der findes på overfladen af coronavirus. Ved at tvinge celler til at producere dette protein er teorien, at vaccinen vil anspore til et immunrespons og få kroppen til at generere antistoffer, der ville beskytte mod infektion.

Virksomheden satte rekord, da den identificerede en vaccinekandidat kun 42 dage efter, at den nye coronavirus blev sekventeret og indledte sit fase 1 studie allerede 16. marts, kun 63 dage efter den første sekventering. Moderna er desuden nu i gang med sit fase 3 forsøg, som startede 27. juli og inkluderer 30.000 deltagere. Data forventes færdigbehandlede slut på året har firmaet tidligere oplyst.

Stéphane Bancel, administrerende direktør for Moderna, siger i en pressemeddelelse om det potentielle kommende samarbejde med Europa:

”Vi værdsætter Europa-Kommissionens samarbejde om at hjælpe med at sikre, at europæere får adgang til en sikker og effektiv vaccine, og vi er stolte over, at Europa-Kommissionen har anerkendt potentialet i vores mRNA-vaccineteknologi. Europæiske partnere, investorer og borgere har været en del af Moderna fra virksomhedens begyndelse og har spillet en vigtig rolle i Modernas fremskridt. Vi opskalerer vores internationale produktionskapacitet uden for USA med vores strategiske partnere, Lonza i Schweiz og Rovi i Spanien, for at være i stand til at tackle denne globale sundhedskatastofe med en vaccine, der er bredt tilgængelig, når den først er godkendt til brug. ”

Hvor for eksempel AstraZenecas vaccine, som er lavet i samarbejde med Oxford University i England, er en virusvektoreret vaccine, så er Modernas en helt ny form for vaccine, nemlig en DNA-vaccine, som aldrig tidligere er blevet godkendt til brug uden for medicinsk forskning. DNA-vacciners potentielle fordel forventes at være hastigheden, idet de kan designes og fremstilles hurtigt, og Moderna håber således på at kunne producere fra 500 millioner til 1 milliard doser om året.

Moderna, der endnu ikke har bragt en vaccine frem til markedet, har de seneste år investeret i at skabe og udvikle en helt ny platform til design og fremstilling af en ny klasse mRNA-baserede vacciner. Og firmaet arbejder lige nu på udvikling af i alt ni forskellige mRNA-vacciner mod blandt andet infektionssygdomme, luftvejsinfektioner og influenzavacciner

”De potentielle fordele ved en mRNA-tilgang til profylaktiske vacciner inkluderer evnen til at kombinere flere mRNA'er i en enkelt vaccine, hurtige erkendelser for således at være i stand til at reagere på nye pandemiske trusler og hurtig og smidig fremstillingskraft i kraft af platformen, mRNA-vaccineudvikling og -produktion. Moderna har bygget et fuldt integreret produktionsanlæg, der muliggør indfrielse af teknologiplatformens løfter,” skriver virksomheden i en pressemeddelse omhandlende de pågående forhandlinger med EU- kommissionen.

I pressemeddelelsen advarer virksomheden dog også om, at ingen endnu ved, om virksomhedens nye teknologi og vaccinen vil vise sig at virke tilstrækkeligt godt i den sidste ende.

 

Tags: corona