
Robert F. Kennedy Jr., USA's sundhedsminister.
USA stopper støtte til børnevacciner i verdens fattigste lande
Den amerikanske sundhedsminister Robert F. Kennedy Jr. kalder vaccinealliancen Gavi uansvarlig og kræver, at alliancen genvinder tilliden, før støtten genoptages.
USA vil ikke længere bidrage økonomisk til Gavi, vaccinealliancen, der siden 2000 har arbejdet for at sikre adgang til børnevacciner i verdens fattigste lande. Det meddelte den amerikanske sundhedsminister Robert F. Kennedy Jr. i en video til Gavis giver-topmøde i Bruxelles onsdag, hvor alliancen sigtede efter at rejse det meste af de 11,9 milliarder dollar, som er målet for perioden 2026–2030.
"Da videnskaben var ubekvem, ignorerede Gavi videnskaben," sagde Kennedy ifølge Politico.
Han beskyldte alliancen for at have tilsidesat vaccinesikkerhed, givet "tvivlsomme anbefalinger" om COVID-19-vacciner og forsøgt at ignorere "afvigende synspunkter".
Kennedy rettede også kritik mod Gavis fortsatte brug af DTPw-vaccinen (mod difteri, stivkrampe og kighoste) og henviste til et studie fra 2017, som ifølge ham forbinder vaccinen med øget dødelighed blandt piger. Denne påstand er omdiskuteret, og nyere forskning har ikke kunnet bekræfte en sådan sammenhæng.
"Jeg opfordrer Gavi til at genvinde offentlighedens tillid og til at retfærdiggøre de 8 milliarder dollar, som USA har bidraget med siden 2001," sagde Kennedy. "Og jeg vil fortælle jer, hvordan man kan begynde at tage vaccinsikkerhed alvorligt: Overvej den bedste tilgængelige videnskab, selv når den videnskab modsiger etablerede paradigmer. Før det sker, vil USA ikke bidrage mere til Gavi."
Gavi afviser kritikken
I en officiel erklæring svarer Gavi, at "vores højeste prioritet er børns sundhed og sikkerhed." Alliancen understreger, at alle beslutninger om vacciner sker i overensstemmelse med WHO’s ekspertgruppe SAGE, som "gennemgår al tilgængelig data i en grundig, gennemsigtig og uafhængig proces".
Om DTPw-vaccinen skriver Gavi, at den er "givet til millioner af børn i hele verden i årtier og anslås at have reddet over 40 millioner liv gennem de seneste 50 år". Vaccinen anvendes især i lavindkomstlande, fordi den giver en stærkere og længerevarende beskyttelse end alternativer som DTaP, der oftere anvendes i højindkomstlande.
"På baggrund af en fuld vurdering af den tilgængelige videnskab har Gavi fortsat fuld tillid til DTPw-vaccinen," lyder det videre. Vaccinen har ifølge Gavi "spillet en nøglerolle i at halvere børnedødeligheden i Gavi-støttede lande siden 2000".
Gavi erklærer også: "Vi er helt enige med den amerikanske sundhedsminister i nødvendigheden af at inddrage al tilgængelig videnskab og fastholder vores evidensbaserede tilgang, som vi altid har gjort."
Topmøde med rekordmange donorer – men uden USA
Topmødet i Bruxelles, hvor Gavi samler ledere, donorer og samarbejdspartnere, havde som mål at rejse 9 milliarder dollar som del af et samlet budget på 11,9 milliarder dollar til perioden 2026–2030. Ifølge Gavis plan vil beløbet finansiere yderligere 500 millioner børnevaccinationer og redde mindst 8 millioner liv frem mod 2030.
Før mødet var spørgsmålet om den amerikanske støtte et af de mest imødesete. Under tidligere præsident Joe Biden blev der annonceret en foreløbig amerikansk forpligtelse på 1,58 milliarder dollar, men det har været uklart, om Kennedy ville stå ved den. Under Trump-administrationen blev der signaleret planer om at skære i støtten.
Topmødet endte med et rekordhøjt antal donorer og tilsagn på over 9 milliarder dollar – svarende til målet for selve mødet – men stadig 2,9 milliarder dollar under det samlede budgetbehov. USA var ikke blandt de donorer, der bidrog. Kennedy valgte at holde fast i sit løfte om at tilbageholde støtten, og Gavi må nu finde de resterende midler gennem andre partnere.
De største bidragydere er Storbritannien med 1,7 milliarder dollar, Gates Foundation med 1,6 milliarder dollar og Team Europe – herunder EU-Kommissionen og medlemslandene – med tilsammen over 2 milliarder euro.
Organisationen understreger, at et finansieringshul vil få alvorlige konsekvenser. Millioner af børn risikerer at gå glip af livreddende vacciner, og det vil øge truslen mod global sundhedssikkerhed. WHO's direktør Tedros Adhanom Ghebreyesus sagde ved mødet: "Drastiske nedskæringer i støtte kombineret med misinformation om vaccinesikkerhed truer med at rulle årtiers fremskridt tilbage."