Sundhedsstyrelsen tilbagetrækker plan for nye speciallæger
Sundhedsstyrelsen (SST) dropper sit udspil til en ny dimensioneringsplan, der skulle fastlægge antallet af introduktions- og hoveduddannelsesforløb i speciallægeuddannelsen for samtlige 39 lægelige specialer i 2022-2025. Det meldte styrelsen ud på onsdagens møde i Det Nationale Råd for Lægers Videreuddannelse.
Tilbagetrækningen kommer efter at en lang række læge- og patientforeninger i skarpe vendinger kritiserede udspillet for at være alt for nærigt i sin dimensionering af hoveduddannelsesstillinger. Udspillet lagde op til 1.041 årlige hoveduddannelsesstillinger - men det er alt for lidt, når landets universiteter årligt uddanner væsentligt flere kandidater i medicin end det, og der i øvrigt er brug for væsentligt flere speciallæger, lyder kritikken. Vurderingen er, at der er behov for 1.250 årlige hoveduddannelsesstillinger. Gunver Lillevang, der er medlem af PLO´s bestyrelse og formand for dets rekrutteringsudvalg er tilfreds med, at Sundhedsstyrelsen lytter til kritikken.
“Jeg synes, det er klogt, at SST nu lytter. For det er en massiv kritik fra alle dem, der har en lægefaglig baggrund for at sige noget. Og i øvrigt - hvad skal vi så uddanne lægerne til, hvis ikke de skal være speciallæger?,” siger Gunver Lillevang. Hun ved ikke, hvad der drev Sundhedsstyrelsen til at komme med sit udspil.
“Det kan jeg ikke svare på. Men det virker, som om styrelsen i første omgang i højere grad har lagt vægt på den rådgivning, de har fået fra Danske Regioner, end den, de har fået fra alle de lægevidenskabelige selskaber, Lægeforeningen og andre faglige organisationer. Den har valgt at basere sin rådgivning meget tæt på, hvad Danske Regioner synes, de har råd til at ønske sig,” siger hun.
Sundhedspolitisk Tidsskrift: Så det er et spørgsmål om økonomi?
“Det ved jeg ikke - men det er mit gæt. Og jeg gætter på det ud fra, at Anders Kühnau - formand for løn- og praksisudvalget i Danske Regioner - for nylig har sagt, nemlig, at de forskellige lægeforeninger skal være opmærksomme på, at det koster penge at uddanne,” siger Gunver Lillevang.
Skruer ned for almen praksis
Hun pointerer, at hun ikke ved, hvad der ligger til grund for Sundhedsstyrelsens vurdering af de forskellige indkomne ønsker. Men hun kan konstatere, at den ikke i særlig høj grad har lyttet til de lægefaglige organisationer.
