Her er de 246 kandidater til regionsrådet i Region Syddanmark

Vælgerne i Region Syddanmark kan tirsdag den 16. november 2021 vælge mellem 246 antal kandidater fordelt på 18 partier og lister.

Følgende partier og lister stiller op til regionalvalget i Region Syddanmark:

A. Socialdemokratiet: 25 kandidater
B. Radikale Venstre: 21 kandidater
C. Det Konservative Folkeparti: 25 kandidater
D. Nye Borgerlige: 21 kandidater
F. SF - Socialistisk Folkeparti: 20 kandidater
G. Veganerpartiet: 2 kandidater
H. Liberal Borgerliste: 5 kandidater
I. Liberal Alliance: 9 kandidater
K. Kristendemokraterne: 18 kandidater
L. Danmark Først: 1 kandidat
M. Vi Lokale Demokrater: 3 kandidater
O. Dansk Folkeparti: 12 kandidater
P. Stram Kurs: 2 kandidater
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti: 45 kandidater
Z. De LokalNationale: 7 kandidater
Æ: Frihedslisten: 7 kandidater
Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne: 19 kandidater
Å. Alternativet: 4 kandidater

 

Valgforbund

Der er anmeldt følgende valgforbund:

Valgforbund mellem Venstre - Danmarks Liberale Parti, Dansk Folkeparti, Nye Borgerlige og Liberal Borgerliste.

Valgforbund mellem Radikale Venstre og Det Konservative Folkeparti.

Valgforbund mellem Enhedslisten – De Rød-Grønne, Alternativet og Veganerpartiet.

Valgforbund mellem Socialdemokratiet og SF – Socialistisk Folkeparti.

Valgforbund mellem Liberal Alliance, Kristendemokraterne og Vi Lokale Demokrater.

 

Kandidaterne

A. Socialdemokratiet

Mette With Hagensen, Varde 

Mark Søgaard, Vissenbjerg 

Jette Damsø Henriksen, Sønderborg 

Simon Sharif Chowdhury, Odense 

Bente Gertz, Fredericia

Sara Darling Berg Jørgensen, Svendborg

Karsten Uno, Esbjerg

Kim Johansen, Nordfyn

Dan Skjerning, Vejle

Meho Selman, Odense

Poul Erik Jensen, Kolding

Andrea Terp, Aabenraa

Jette Jensen, Esbjerg

Jørgen Runge Jensen, Vejle

Halil Özsari, Odense

Ole Marcussen, Grindsted

Søren Rishøj Jakobsen, Haderslev

Kim Printz Ringbæk, Toftlund

Elin Søndergaard, Ringe

Alexander Skov Kristensen, Kolding

Jørn Lehmann Petersen, Sønderborg

Michael Bøtker Møller Nielsen, Ferritslev Fyn

Bjørn Medom Nielsen, Fredericia

Lene Thiemer Hedegaard, Vejle

Finn Falck, Esbjerg

B. Radikale Venstre

Anne Skau Styrishave, Odense

Sanne Lindskov Knudsen, Esbjerg

Michael Grube Andersen, Vester Skerninge

Nils Sjøberg, Kolding

Knud Nørregaard, Kolding

Jonna Buch Andersen, Varde

Hans Krab Koed, Fovslet

Agnete Fog, Strandby

Søren Hansen, Horne

Dorit Myltoft, Nyborg

Bo Jakobsen, Bogense

Anna Mette Skov Borring, Årslev

Ludvig Dittmann, Nyborg

Mette Hjorth, Morud

Anne Marie Geisler Andersen, Esbjerg

Ole Lynggaard Jørgensen, Vejle

Melissa Gilroy, Fanø

Lars Rimfalk Jensen, Ærø

Anne Mette Wandsøe, Rudkøbing

Finn Hartvig Nielsen, Næsbyhoved-Broby

Poul Løhde, Strib

C. Det Konservative Folkeparti

Morten Weiss-Pedersen, Middelfart

Kitty Gamkinn, Varde

Amalie Thomsen, Vejle

Michael Nielsen, Kerteminde

Anders Johansson, Thurø

Knud Erik Langhoff, Kolding

Dorthe Schmittroth Madsen, Vejle

May-Britt Andrea Andersen, Esbjerg

Dorte Pannicke, Vejle

Steen Have Otterstrøm, Bagenkop

Jim Staffensen, Assens

Christina Iwang Søndergård, Tønder

Roya Moore, Odense

Nicolaj Aarøe, Esbjerg

Kirsten Hassing Nielsen, Fredericia

Mike Straarup, Askov

Henrik Boeriths, Nyborg

Casper N. Maglekær, Vamdrup

Katri Søgaard, Grindsted

Søren Tylvad Andersen, Sønderborg

Allan Munk Nielsen, Billund

Rikke Norlyk, Aabenraa

Steen Holm Iversen, Varde

Jørgen Johs. Thomsen, Ringe

Peter Simoni, Vejen

D. Nye Borgerlige

Karsten Byrgesen, Fredericia

Andreas Møller, Odense

Sabrina Bech Røn, Esbjerg

Jan Køpke Christensen, Aabenraa

Rune Bønnelykke, Vejle

Rebecha Foged, Faaborg

Jørn S. Pedersen, Varde

Bo Kleis Christensen, Sønderborg

Thomas Vedsted, Haderslev

Jesper Glesner-Andreasen, Middelfart

Kasper Mejlhede, Nyborg

Charlotte Gugolka, Tønder

Allan Svendsen, Tønder

Hans-Christian Gjerlevsen, Aabenraa

Jens Beck Madsen, Højer

Mikael Stender, Odense

Villy Beblein, Sønderborg

Henrik Aaen, Nyborg

Kim Andkjær Doberck, Aabenraa

Bill Malmgren, Nordfyn

Jonas René Jensen, Middelfart

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Annette Blynel, Svendborg

Karsten Fogde, Odense

Suzi Würtz Kjærgaard, Kolding

Jacob Baez Olesen, Odense

John Hyrup Jensen, Sønderborg

Jørn Boesen Andersen, Esbjerg

Laurits Kaae, Vejle

Bent Olsen, Nordfyn

Marianne Hedvig Thomsen, Vejen

Michael Christensen, Aabenraa

Casper Marienlund, Kolding

Ole Tyrsted Jørgensen, Nyborg

Bent Iversen, Haderslev

Thomas Jespersen, Odense

Birthe Larsen, Varde

Bjarne Lund Henneberg, Tønder

Kim Jørstad, Kerteminde

Jonas Hulgaard Ammundsen, Middelfart

Torben Smith, Faaborg-Midtfyn

Bo Bergstrøm, Fredericia

G. Veganerpartiet

Anna Astrid Høy-Nielsen, Dalum

Simon Nyborg Jensen, Bolbro

H. Liberal Borgerliste

Martin Boye, Rødding

Pernille Schwaner, Kolding

Kaare Clement Thingstrup Pedersen, Vejen

Alexander Lund Petersen, Holsted

Benjamin Lykke, Rødding

I. Liberal Alliance

Sten Byriel, Vejle

Steffen Sjørslev, Odense

Camilla Silfverberg, Svendborg

Dorthe Wildt Nielsen, Sønderborg

Birthe Frikke, Toftlund

Mikkel Pedersen, Kolding

Lars Petersen, Nyborg

Ejler Schütt, Aabenraa

Per Bruun Jespersen, Odense

K. Kristendemokraterne

Margit Lund-Cramer, Munkebo

Søren Lydeking Pedersen, Varde

Niels Møller Jessen, Haderslev

Ester Esmarch, Aabenraa

Andreas Kjeldsen, Odense

Jenan Bozo, Odense

Frits Simmelsgaard Kristensen, Billund

Per Nansted, Odense

Rise Eskildsen, Munkebo

Knud Hauge, Vejle

Henrik Høberg, Nyborg

Hanne Junk Laursen, Fredericia

Jens Chr. Olesen, Christiansfeld

Christophe Ndikuriyo, Vejle

Simon Marker Pedersen, Kolding

Mette Guldager, Kværndrup

Lilian Vigtoft-Jessen, Vejen

Simon Lavdal, Odense

L. Danmark Først

Karsten Holt Larsen

M. Vi Lokale Demokrater

Thomas Jessen, Gudme

Carsten Kudsk, Nyborg

Knud Skov Ahrnkiel, Nyborg

O. Dansk Folkeparti

Carsten Sørensen, Odense

Anne-Marie Palm-Johansen, Nyborg

Søren Rasmussen, Kolding

Thies Mathiasen, Haderslev

Steffen Daugaard, Middelfart

Susanne Dyreborg, Esbjerg

Svend Erik Nielsen, Vejle

Jan Voss Hansen, Tønder

Jack Odgaard, Faaborg-Midtfyn

Charlotte Møller-Madsen, Fredericia

Niels-Jørgen Grabe, Kolding

Malene Ravn Neumann, Haderslev

P. Stram Kurs

Lars M. Erichsen

O. Simonsen

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Stephanie Lose, Esbjerg

Bo Libergren, Odense

Jan Lagoni, Esbjerg

Mustapha Itani, Vejle

Nikolaj Leed Henriksen, Assens

Henriette Schlesinger, Kolding

Sarah Andersen, Varde

Jens Wistoft, Aabenraa

Tage Petersen, Sønderborg

Mette Bossen Linnet, Tønder

Kurt Jensen, Vejen

Allan Emiliussen, Haderslev

Herdis Hanghøi, Faaborg-Midtfyn

Lars Erik Hornemann, Svendborg

Rie Nielsen, Assens

Pernelle Jensen, Fredericia

Anja Lund, Nordfyn

Annette Lundgaard, Billund

Karin Riishede, Middelfart

Nanna Bille Adamsen, Nyborg

Ingeborg Moritz Hansen, Kerteminde

Bjarne Nielsen, Langeland

Iza Alfredsen, Ærø

Emil Hoffmann Madsen, Fanø

Henrik Bonnerup-Kjær, Odense

Vita Zenner, Esbjerg

Gitte Frederiksen, Vejle

Ahmad Mohammadi, Kolding

Preben Friis-Hauge, Varde

Ivar Lycke, Aabenraa

Michael Haugaard, Sønderborg

Susanne Linnet, Tønder

Bent Jørgensen, Vejen

Maibritt Jacobsen, Haderslev

Keld Storm, Faaborg-Midtfyn

Søren Ole Nielsen, Svendborg

Carsten Petersen, Assens

Jørgen Munk Hansen, Fredericia

Gitte Kristiansen, Nordfyn

Lars Voldsgaard, Odense

Søren Heide Lambertsen, Esbjerg

Troels Overgaard, Vejle

Søren Møller Jensen, Kolding

Anders Helth Hansen, Varde

Cornelis ten Veen, Langeland

Z. De LokalNationale

Betina Signe Stick Christiansen

Christel Gall

Asbjørn Veppler Andersen

Patrick Baudeau

Ann-Britt Hauken

Elin Adler

Nynne Sandberg

Æ. Frihedslisten

Birthe Lundgaard, Odense

Millah Kongsbach, Assens

John Boisen, Glamsbjerg

Malene Husted, Fredericia

Emir Cehobasic, Esbjerg

Claus Charles Clausen, Esbjerg V

Mikkala Villadsen, Esbjerg

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Lars Mogensen, Esbjerg

2. Martin Schmidt Konradsen, Odense

3. Vibeke Syppli Enrum, Svendborg

4. Johanna-Maria Precht, Sønderborg

5. Claus Larsen, Haderslev

6. Helle Gerbild, Årslev

7. Torsten Ringgaard, Odense

8. Marianne Pacarada, Svendborg Øst

9. Erik Voss, Kolding

10. Morten Pabst Petersen, Middelfart

11. Marianne Mose, Tønder

12. Svend Brandt, Haderslev

13. Lisbet Skou, Esbjerg

14. Mette Skaarup, Odense C

15. Birthe Oesterling Andersen, Aabenraa

16. Benny Pieszak, Bovense

17. Lars Nielsen, Fanø

18. Peter Meulengracht, Nyborg

19. Dirk Müller, Bogense

Å. Alternativet

Henrik Boye, Aabenraa

Hans Biering Fonsbøl, Vejle

Ole Dupont Kofod, Assens

Jacob Holm, Odense

 

Tags: Regionsvalg2021

Like eller del denne artikel