Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Purnima Erichsen bruger kulturen som et frirum i en travl hverdag med både klinik og politik. Hun læser Hemingway, vender tilbage til Den Lille Prins og finder blandt andet ro i Beethovens symfonier.

Østjysk lægepolitiker opfordrer kolleger til at bruge kulturlivet aktivt

KULTUR-TEMPERATUR. Afdelingslæge og regionsrådsmedlem Purnima Erichsen (Kons.) opfordrer sine kolleger i sundhedsvæsnet til at bruge kulturlivet aktivt. ”Det er med til at berige vores liv på mange måder,” siger den østjyske infektionsmediciner, der selv holder af at lytte til eksempelvis Beethovens symfonier, når hun har haft en travl dag i klinikken eller på regionsgården.

Hvilken god kulturoplevelse har du senest haft?

”Jeg er i gang med Ernest Hemmingways novellesamling ’I vor tid’ som lydbog.  Det er måske gammeldags, men jeg kan godt lide at læse bøger i papirformat. Det er dog praktisk med lydbøger i en hverdag med børn, job og politik. Hemingway skriver meget nøgternt, men formår alligevel at skabe stærke og interessante skildringer af noget almenmenneskeligt. Jeg har derudover været på Folkemødet på Bornholm og til Northside denne sommer. Til Northside hørte jeg blandt andre Thomas Helmig, hvilket var en særlig oplevelse, når man er bosat i Aarhus, og AGF netop i foråret har vundet det danske mesterskab.”

 

KULTUR-TEMPERATUR

Sundhedspolitisk Tidsskrifts søstersite Sundhedskultur udspørger centrale sundhedsfolk om deres oplevelser med kultur.

Hvilken bog kan du anbefale til familie og venner?

”Der er mange muligheder, men hvis jeg skal nævne én bog, der rammer bredt, er det ’Den Lille Prins’ af Antoine de Saint-Exupéry. Det er en bog, jeg har forsøgt at læse højt for mine børn, og som jeg selv tager frem indimellem. Den er poetisk, varm og fuld af visdom. Historien handler om en pilot, der møder en dreng, Den Lille Prins. Gennem deres møde og prinsens rejser gennem forskellige planeter møder vi forskellige mennesketyper samt hører historien om drengens særlige rose.  Kernen i bogen er et budskab om livets vigtigste værdier ikke kan måles ellers ses med blotte øje. Om kærlighed, venskab, ansvar og fantasi som dét, der giver livet mening. Om nærvær og omsorg. Den er både en fin børnebog og et lille wakeupcall til os voksne. Bruger vi tid på det rigtige? Er vi blevet for analyserende? Giver vi nærvær nok plads i en travl og flygtig verden? Mine børn forstår måske ikke alle lagene endnu, men det kommer nok med tiden.” 

Hvilken film vil du anbefale til kolleger, fordi den er relevant for sundhedsområdet?

”Der er flere, men jeg vil gerne her nævne filmen ’Det andet offer’. Den handler om en neurolog, der bliver udsat for et meget stort pres fra mange sider. Filmen peger på noget, mange sundhedsprofessionelle vil kunne genkende. Den sætter fokus på , hvor vigtigt det er, at man passer på hinanden i sundhedsvæsenet. Der er også strukturelle og politiske rammer, som man som politiker bør blive opmærksom på, når man ser filmen, og som man skal arbejde med. Der er derudover et ansvar ude på afdelingerne for at skabe et godt arbejdsmiljø. Filmen minder os borgere om, at læger, sygeplejersker og andre sundhedspersonale gør deres bedste hver eneste dag, men rammerne er ikke altid optimale. Kultur og sundhed hører til et af mine politiske fokusområder, og jeg vil generelt gerne opfordre mine kolleger i sundhedsvæsnet til at bruge kulturlivet aktivt. Det er med til at berige vores liv på mange måder. Jeg kan godt lide at lytte til klassisk musik, eksempelvis Beethovens symfonier, når jeg kører bil. Det har en beroligende effekt efter en travl dag i klinikken eller en lang dag med mange politiske møder.”

Har du selv forsøgt dig udi det kunstneriske?

”Som barn gik jeg til både keyboard og violin. Jeg vil dog ikke udsætte andre for resultatet i dag. Jeg har derudover tegnet og malet en del. Udover bøgerne, holder jeg af musik i hverdagen og lytter til alt muligt forskelligt, det gælder både, når jeg arbejder i haven, under transport eller når jeg bare hygger mig med familien.”

 

 

 

Purnima Erichsen, 46 år

  • Regionsrådsmedlem (Kons.) i Region Midtjylland

  • Speciallæge i intern medicin, infektionsmedicin og afdelingslæge på Akutafdeling & Traumecenter på Aarhus Universitetshospital

  • Bestyrelsesmedlem: Amgros, Fonden LivaPeople og Hospice Søholm

  • Tidligere byrådsmedlem i Aarhus Kommune og formand for Kvindehuset i Aarhus samt rådgiver hos Dansk Flygtningehjælp
  • Uddannet læge fra Aarhus Universitet 2008

kultur, kulturtemperatur, topartikel