Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Per Thor Straten, aktuel med en bog om immunterapi, har i mange år sunget blues og soul – og tjente i sin tid til studierne som sanger.

Professor i immunterapi har sunget både blues, soul og country

Bogaktuelle Per Thor Straten fra Nationalt Center for Cancer Immunterapi har sunget i mange år, indtil hans stemme mistede en oktav for 10 år siden. Han nyder stadig at tage til koncert, og hans seneste gode oplevelse var med Big Apple Big Band på en lille café på Frederiksberg.

Hvilken god kulturoplevelse har du senest haft?

”Det seneste har været Big Apple Big Band på Bartof Café på Frederiksberg, det var med Bobo Moreno på sang. Det var sindssygt fedt. Bartof er et lille sted, men der var fundet plads til et kæmpeband med 13 blæsere. Her var både sange af for eksempel Frank Sinatra, Stevie Wonder og Tom Jones.”                 

KULTUR-TEMPERATUR

Sundhedspolitisk Tidsskrifts søstersite Sundhedskultur udspørger centrale sundhedsfolk om deres oplevelser med kultur. 

Hvilken bog/film/musik kan du anbefale til familie og venner?

”Jeg har i mange år anbefalet Mika Waltaris ’ Sinuhe ægypteren’. Det er en spændende bog om Sinuhe, som i sit voksenliv bliver livlæge for faraoen Tutankhamon. Vi følger ham fra barndom til alderdom, hvor han ender i fangeskab. En spændende bog om livets op- og nedture.”

Hvilken bog/film/podcast vil du anbefale til kolleger, fordi den er relevant for sundhedsområdet?

”Jeg har selv lige skrevet en bog om immunterapi og kræft, den vil jeg da gerne anbefale. Jeanette Varbergs ’Oncos’ kunne være et andet bud. Hun veksler i bogen mellem at fortælle om kræftfund tilbage i tiden, eksempelvis hos dinosaurer, og så hendes eget sygdomsforløb. En glimrende bog. Jeg er også begyndt at anbefale mine studerende at finde YouTube-vidoer med Polly Matzinger, immunologen der kom med den såkaldte danger-teori. Den går på, at immunforsvaret primært er mindre optaget af fremmede celler end af celler, der kan forårsage skade. Det er derfor, vi kan sameksistere med fremmede bakterier, der ikke er farlige. Hendes foredrag er uden PowerPoints, men fantastisk gode rent pædagogisk. Der er mange kvinder i forskning i dag, hvilket er superfedt. Men det gennembrud, Polly Matzinger fik i 90’erne, er begyndt at sive ud i glemsel, og det er er både trist og uretfærdigt.”

Har du selv forsøgt dig udi det kunstneriske?

”Jeg har sunget blues, soul og country i mange år i orkestersammenhænge. Jeg har sunget alt, der er i fire fjerdedele, og som kommer fra den anden side af søen. At synge hjalp mig gennem min studietid økonomisk. Jeg måtte stoppe for 10 år siden, da jeg fik problemer med min stemme. Jeg tabte den øverste oktav og noget af klangen. Men jeg er 68 år nu, og selv hvis jeg havde bevaret min stemme, er det ikke sikkert, at jeg stadig havde orket at læsse grej på et spillested på Nørrebro kl. 4.00 om morgenen.”

 

 

Per thor Straten, 68 år

  • Vice-centerleder, professor ved Nationalt Center for Cancer Immunterapi på Herlev Hospital
  • Biolog med ph.d. i kræft-immunologi fra Open University, London, har forsket i mere end 30 år i kræft-immunologi og immunterapi, og han har udgivet mere end 200 forskningsartikler
  • Aktuel med formidlingsbogen ’Immunterapi af kræft’, der er udkommet på Gads Forlag

 

 

 

 

 

kultur, kulturtemperatur