Ny bog udviser helt særlige fornemmelser for autistiske børn
BØGER. For børn med autisme er det svært at have en fælles forståelse og kontakt med andre mennesker. Men den og børnenes kommunikative, emotionelle og sociale udvikling kan styrkes ved leg, så børnene får en meget bedre kontakt med deres omgivelser. Det fremgår det af ny inspirerende og opmuntrende bog om legetræning for autistiske små og større børn.
At lege er sjovt og motiverer barnet med autisme til at forblive i kontakten med den voksne, og den forbedrede kontakt sætter gang i barnets udvikling. Det mener specialist i et legetræningsprogram beregnet til børn med autisme, ADHD og andre udviklingsforstyrrelser, Hanne Bendix, der netop har udgivet bogen "Legetræning - Social læring for børn med autisme, adhd og andre udviklingsforstyrrelser". Hun har i mere end 25 år undervist børn, unge, forældre og lærere i legeøvelser for børn og unge med autisme og andre udviklingsforstyrrelser.
Forskning viser ifølge Hanne Bendix, at en tidlig, målrettet indsats centreret om leg styrker barnets sociale, relationelle og følelsesmæssige kompetencer, hvis legene tager udgangspunkt i børnenes aktuelle udviklingsniveau:
”Jeg har arbejdet et helt langt arbejdsliv som lærer for børn med autisme, adhd og andre udviklingsforstyrrelser, og jeg synes, at vi i Danmark trænger til at gøre noget andet og mere, end vi gør i øjeblikket. Jeg møder forældre, som slås med at forstå deres barn. De er kommet til kort mange gange, de er rådvilde, og de føler sig magtesløse. De mangler praktiske og brugbare handlemønstre over for deres barn, og de føler ikke, at de bliver hørt og forstået, når de henvender sig til myndighederne,” siger hun og uddyber:
”Med den viden, som jeg har opbygget ved at supervisere legetræning med omkring 120 børn igennem 11 år, er der ingen tvivl i mit sind: Alle børn med udviklingsforstyrrelser i Danmark bør efter min mening have mulighed for at få legetræning. Jeg mener, at vi er forpligtede til at lave en indsats, som hjælper børn med udviklingsforstyrrelser til en bedre livskvalitet. At kunne lege ændrer et barns liv radikalt til det bedre. Vi kan ikke være bekendt at lade være.”
Hanne Bendix kalder sin særlige legetræning, som er udviklet i USA af Rick Solomon, børnelæge med speciale i børn med autisme, for PLAY. Legesystemet tilbydes i øjeblikket i 37 stater i USA og i seks lande:
”Legetræningen PLAY har for mig været netop det værktøj, jeg manglede i det daglige arbejde som lærer for en specialklasse med børn med forskellige diagnoser. Legetræning med det enkelte barn giver mulighed for at kunne hjælpe barnet med netop den sociale, sproglige og følelsesmæssige udvikling, som barnet har brug for. Via legetræningen får man et indblik i barnets verden, som er helt unikt. Det er den viden, som vi kan bruge til at vise barnet vejen ud af isolationen og ind i et fællesskab,” forklarer Hanne Bendix og fortsætter:
”Relationen mellem barn og voksen bliver styrket, når vi legetræner jævnligt. Det betyder, at barnet bliver mere modtageligt over for nye påvirkninger fra den voksne. Mange følelsesmæssige tilstande trænes i leg bevidst eller ubevidst. Svære discipliner som mental fleksibilitet, eftergivenhed og smidighed lærer barnet ved at se og opleve, at den voksne praktiserer det i legen,” siger Hanne Bendix. Hun har angiveligt haft stor succes med at lære autistiske børn til at lege med hinanden uden hjælp fra voksne i kraft af sin systematiske legetræning på en række danske specialskoler som for eksempel Fjordskolen Hedevang i Roskilde.
At lege med andre er for mange børn med ADHD, autisme og andre børne- og ungdomspsykiatriske udviklingsforstyrrelser ifølge Hanne Bendix en vanskelig, men ikke desto mindre meget vigtig opgave, og hun gør i sin bog udførligt rede for legetræningens principper og metoder, og hvordan lærere, pædagoger og forældre kan lære at lege på måder, som tager udgangspunkt i, hvad det enkelte barn elsker at lave og således hjælpe dem med at bevæge sig fra et udviklingsniveau til det næste.
”Det er min erfaring, at barnet ikke finder vejen selv. Vi er som voksne nødt til at vise barnet vejen. Viser vi ikke vejen, så vokser barnet op uden kompetencen at kunne lege med andre. Ikke at kunne lege afskærer barnet fra en masse social læring. Det udelukker barnet fra en stor del af det sociale fællesskab med jævnaldrende,” forklarer hun og fortsætter:
”Det er i samspillet, at barnet udvikler sig. Hvis ikke det er sjovt for barnet at lege sammen med en anden, trækker barnet sig væk og leger selv sine egne lege. Før jeg kendte legetræningen PLAY, har jeg mange gange set, at legen ikke udviklede sig for et barn med udviklingsforstyrrelser. Barnet kunne f.eks. sidde alene og lege nøjagtigt den samme leg som 15-årig, som det gjorde, da det var fem år gammelt.”
Legetræning indeholder desuden beskrivelser af, hvordan blandt andre en psykolog, en mor, en lærer og en pædagog har oplevet at arbejde med legetræning. Men det er især forfatterens beskrivelser af sit arbejde og sine lege og samtaler med de udviklingsforstyrrede børn, som man skal have et hjerte af sten for ikke at blive berørt af.
For selv om autisme, adhd og andre udviklingsforstyrrelser er et meget bredt spektrum af forstyrrelser, lades man ikke i tvivl om, at mange af disse børn i alle deres forskelligheder har det frygtindgydende ensomt efter som, da de ofte endnu ikke har erfaring med, at det er rart at være sammen med andre.
Og Hanne Bendix argumenterer solidt for, at Kongevejen væk fra denne isolation består i en opnåelse af sociale kompetencer via leg:
”Mennesker er sociale individer. Det gælder også mennesker med udviklingsforstyrrelser. 35 års erfaring med børn med autisme, adhd og andre udviklingsforstyrrelser har vist mig, at alle hellere vil lave noget sammen med andre, end de vil være alene. Hvis børn og unge har de kompetencer, som skal til, så søger de fællesskabet, ligesom alle andre mennesker.
At lege med børnene, som Hanne Bendix anbefaler, synes at kunne åbne først sprækker og siden små vinduer og døre ind til deres isolation, hvilket må være af uvurderlig værdi både for børnene og deres nærmeste omgivelser, når det således lykkes hende skridt for skridt at lege sig til kontakt med børn, som ellers forekommer helt uden for rækkevidde.
Og på den måde er "Legetræning - Social læring for børn med autisme, adhd og andre udviklingsforstyrrelser" ikke bare en avanceret, pædagogisk legemanual. Det er også en bog der - i kraft af forfatterens helt særlige og nænsomme fornemmelser for udviklingsforstyrrede børn - giver alle os andre en chance for indsigt i, hvordan man tænker, når man har en udviklingsforstyrrelse samt en unik mulighed for bedre forståelse af, hvordan verden opleves fra det autistiske barns synsvinkel, når kommunikationen mellem barn og omverdenen er gået mere eller mindre i stå.
Hanne Bendix: "Legetræning - Social læring for børn med autisme, adhd og andre udviklingsforstyrrelser", er udkommet på forlaget Pressto og koster 249 kroner
Tags: autisme
