Her er de 277 kandidater til regionsrådet i Region Midtjylland

Vælgerne i Region Midtjylland kan tirsdag den 16. november 2021 vælge mellem 277 antal kandidater fordelt på 17 partier og lister.

Følgende partier og lister stiller op til regionalvalget i Region Midtjylland:


A. Socialdemokratiet, 36 kandidater
B. Radikale Venstre, 20 kandidater
C. Det Konservative Folkeparti, 33 kandidater
D. Nye Borgerlige, 10 kandidater
F. SF - Socialistisk Folkeparti, 16 kandidater
G. Veganerpartiet, 2 kandidater
I. Liberal Alliance, 11 kandidater
K. Kristendemokraterne, 23 kandidater
O. Dansk Folkeparti, 11 kandidater
P. Psykiatri-Listen, 8 kandidater
R. Kommunisterne, 4 kandidater
U. Jacob Sejersgaard-Jacobsen, 1 kandidat
V. Venstre, Danmarks Liberale Parti, 41 kandidater
Z. Fremskridtspartiet, 7 kandidater
Æ. Frihedslisten, 7 kandidater
Ø. Enhedslisten, 41 kandidater
Å. Alternativet, 6 kandidater

 

Valgforbund

Der er anmeldt følgende valgforbund:

  • Socialdemokratiet, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten - De Rød-Grønne
  • Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, Kristendemokraterne
  • Nye Borgerlige, Dansk Folkeparti, Venstre, Danmarks Liberale Parti, Fremskridtspartiet
  • Veganerpartiet, Psykiatri-Listen, Alternativet

 

Kandidaterne

A. Socialdemokratiet

Anders Kühnau, Aarhus
Lone Dybdal, Stouby
Elvin J. Hansen, Odder
Else Søjmark, Djursland
Ditte Fredensborg, Aarhus
Flemming Knudsen, Aarhus
Birgitte Svenningsen, Aarhus
Christina Kirkegaard, Aarhus
Lise Jørgensen, Aarhus C
Henrik Gottlieb Hansen, Randers
Morten Flæng, Holstebro Kommune
Gitte Færgemann, Randers
Birgit Marie Christensen, Favrskov
Per Møller Jensen, Viborg
Claus Kjeldsen, Skive
Annette Roed, Silkeborg
Runa Dorph-Petersen, Viborg
Ivan Greve, Silkeborg
Irene Lund Pedersen, Videbæk
Conny Jensen, Herning
Per Nielsen, Tjørring
Niels Viggo Lynghøj, Struer
Birthe Sørensen, Ikast-Brande
Ioan Rusu, Randers
Hans Brønfeld, Horsens
Niels Gyldenlund Mikkelsen, Syddjurs
Peter Møller Andersen, Aarhus
Henny Bach Rasmussen, Aarhus N
Peter Nielsen, Aarhus
Ole Bøgh Vinther, Aarhus
Lilian Højbjerg, Holstebro
Ann Ungstrup, Randers
Katrine Larsen, Bjerringbro
Johnny Kent Knudsen, Skive
Marius Kristensen, Herning
Lise Lotte Bjerge, Sunds

B. Radikale Venstre

Hanne Roed, Aarhus
Rasmus Beltofte, Holstebro
Lone Kjær Hein, Holstebro
Josefine Schlosser, Aarhus
Rune Christiansen, Aarhus
Keld Marstrand Wang, Lemvig
Helle Bækkelund Sørensen, Horsens
Louise Rønde Andersen, Skive
Jørn Juul Sørensen, Norddjurs
Svend Erik Milsgaard, Silkeborg
Torben Christensen, Favrskov
Bjarke Jensen, Syddjurs
Marianne Tøttrup, Viborg
Dan Løvkvist, Randers
Helle Dybro Eriksen, Horsens
Martin Lundsgaard-Leth, Herning
Mie Bergmann, Skanderborg
Kresten Bjerre, Odder
Ole Agergaard Olsen, Struer
Yuan Meng, Ringkøbing-Skjern

C. Det Konservative Folkeparti

Stine Damborg, Viborg
Purnima Erichsen, Aarhus
Martin Jakobsen, Silkeborg
Nicolaj Bang, Aarhus
Mette Guldberg, Herning
Emil Karlebjerg, Aarhus
B. Bo Jensen, Ikast-Brande
Nina Gøthche, Struer
Søren Vanting, Hedensted
Ulrik Linvald, Ringkøbing-Skjern
Lars Hellmund, Randers
Lau Sørensen, Holstebro
Thomas Cordtz, Skanderborg
Tommy Højer, Hammel
Simon Højer, Viborg
Claus Sørensen, Tørring
Emil Bang Træholt, Aarhus
Alice Holst Brask, Djursland
Jesper Lienhøft, Horsens
Jørn Baun Christensen, Herning
Lars Jensen, Løsning
Susanne Lund, Aarhus
Anders Krojgaard Lund, Horsens
Thor Tankred, Randers
Birgitte Majgaard, Skanderborg
Mogens Birkelund, Skive
Esben Iversen, Rødkærsbro
Knud Schøler, Favrskov
Peter Askjær, Samsø
Arne Holm-Hansen, Norddjurs
Jørgen Brandt, Hedensted
Karl Højhus Jeppesen, Kibæk
Kristian Damsgaard, Syddjurs

D. Nye Borgerlige

Inger-Marie Tryde, Århus
Allan Berg, Lemvig
Knud Nielsen, Sunds
Mikael Jensen, Herning
Tage Gejl, Silkeborg
Ingolf M. Graae, Aarhus C
Karina Kirk, Skanderborg
Jan Prichystal, Struer
John Rasmussen, Silkeborg
Tenna Røberg, Aarhus C

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Jacob Klærke, Århus
Susanne Buch, Lemvig
Ulla Holm, Samsø
Tilde Malund Jensen, Aarhus
Thue Grum-Schwensen, Skive
Claus Løwe Klostergård, Silkeborg
Morten W.B. Pedersen, Norddjurs
Dennis Otkjær, Randers
Stig Ladefoged Nielsen, Viborg
Ida Weidner, Ebeltoft
Mogens Bedsted, Odder
Kathrine Jøhnk Carn, Aarhus
Peter Christensen, Horsens
Michael Thomsen, Herning
Emma Thorup Jacobsen, Ikast-Brande
Søren Frandsen, Hinnerup

G. Veganerpartiet

Sabrina Holt, Aarhus C
Stefan Bjarni Gudnason, Aarhus N

I. Liberal Alliance

Jakob Rixen, Aarhus
Lene Foged, Viborg
Thorbjørn Jacobsen, Struer
Aksel Stistrup Nurmisto, Herning
Johnny Heinmann, Silkeborg
Stefan Agger, Lemvig
Lisa Perkins, Hinnerup
Sebastian Grauert, Grenaa
Louise Brown, Randers
Kurt Vind Christiansen, Juelsminde
Michael Valentin Ilsø, Hørning

K. Kristendemokraterne

Marianne Karlsmose, Ringkøbing-Skjern
Palle Bjørn Rosenkilde, Aarhus
Simon Bendfeldt, Hedensted
Karlo Brondbjerg, Herning
Jens Erik T. Damgaard, Ringkøbing-Skjern
Helga Dalgaard, Hedensted
Simon Skals, Silkeborg
Flemming Østergaard, Randers
Birgitte Munk Jensen, Struer
Jan Hagerup, Viborg
Jens Kristian Mølby Nielsen, Herning
Nicolaj Hejslet Jørgensen, Odder
Inge Jensen, Skive
Simon Overby Kristensen, Horsens
Jonas Røjkjær Laustsen, Herning
Henning Bjerg Mikkelsen, Lemvig
Mogens Stig Nielsen, Skanderborg
Malthe Broe, Silkeborg
Sven-Erik Feldtmose Jørgensen, Favrskov
Brian Christensen, Lemvig
Knud Haaning Andersen, Herning
Nils-Erik Mulvad, Randers
Matthias Paul Ripley Eilsøe, Horsens

O. Dansk Folkeparti

Lone Langballe, Viborg
Jette Skive, Aarhus
Nick Zimmermann, Randers
Nana Harring, Aarhus
Karina Due, Herning
Søren Olesen, Holstebro
Kristian Bøgsted, Ringkøbing
Diana Therese Mikkelsen, Norddjurs
Grethe Møgelvang, Mørke
Allan Petersen, Hedensted
Martin Frausing Poulsen, Skanderborg

P. Psykiatri-Listen

1. Rose-Marie Mollerup, Hjortshøj
2. Colin Bradley, Lystrup
3. Valdemar Johannes Balle, Aarhus
4. Kamilla Pedersen, Viby J
5. Tine Holm, Aarhus V
6. Kenneth Brandt Hansen, Åbyhøj
7. Louise Margrethe Pedersen, Risskov
8. Erik Gaarmann, Højbjerg

R. Kommunisterne

1. Peter Just, Lystrup
2. Tommy Christensen, Struer
3. Hiva Sabir, Åbyhøj
4. Inge Høgh, Silkeborg

U. Jacob Sejersgaard-Jacobsen

Jacob Sejersgaard-Jacobsen, Odder

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Anders G. Christensen, Favrskov
Morten Møller Sørensen, Aarhus
Ulrich Fredberg, Aarhus
Anne Marie Søe Nørgaard, Herning
Almaz Mengesha, Aarhus
Ib Bjerregaard, Viborg
Poul Berggreen, Silkeborg
Torben Nørregaard, Ringkøbing-Skjern
Louise Høeg, Randers
Arne Lægaard, Holstebro
Natascha Joof, Herning
Louise Louring, Aarhus
Henrik Engedahl, Ikast-Brande
Rasmus Clausen, Horsens
Olav Nørgaard, Skive
Arne Lægaard, Skanderborg
Thrine Rimdal Nørgaard, Hedensted
Tina Lund Sørensen, Aarhus
Jakob Repsholt, Viborg
Lasse Ostersen Lindholdt, Herning
Thomas Tonsberg Schlie, Silkeborg
John Thomsen, Herning
Bent Brodersen, Ringkøbing-Skjern
Jan Buus Larsen, Randers
Hans Kargaard Thomsen, Aarhus
Bent B. Graversen, Lemvig
Marianne Kirkegaard, Syddjurs
Per N. Mortensen, Holstebro
Ann Hovmøller, Herning
Susanne Mäkelä Green, Aarhus
John Madsen, Viborg
Thomas Kristensen, Ikast-Brande
Steen Jakobsen, Struer
Kasper Thomassen, Silkeborg
Bjarke Ilkjær, Horsens
Betina Bugge, Skive
Sebastian B. Støckler, Skanderborg
Kim Tuominen, Hedensted
Kristina Rexen Hviid, Norddjurs
Kasper Justesen, Randers
Mogens Exner, Samsø

Z. Fremskridtspartiet

Niels Højland, Videbæk
Niels Erik Mortensen, Hemmet
Jørn Lund, Låsby
Elna Mortensen, Hemmet
Ejnar Knudsen, Herborg
Holger Andersen, Vorgod
Villy Anneberg, Ørnhøj

Æ. Frihedslisten

Bente Dahl Pedersen, Skive
Jesper Nørgaard, Viborg
Steen Okholm, Aarhus
Adrian-Silviu Suiugan, Struer
Annie Søltoft, Herning
Erika Lorentsen, Herning
Kirsten Merrild, Nørre Snede

Ø. Enhedslisten

1. Else Kayser, Århus
2. Henrik Qvist, Skanderborg
3. Grethe Fyrstenberg, Horsens
4. Sabrina Christiansen Broch, Herning
5. René Rafn, Århus
6. Eva Hallgren, Holstebro
7. Kristjar Skajaa, Århus
8. Christian Ivan Jacobsen, Ringkøbing-Skjern
9. Niels Peter Mortensen, Syddjurs
10. Peter Sig Kristensen, Silkeborg
11. Ejvind Clemmensen, Randers
12. Jan Tidemand, Hedensted
13. Jette M. Søgaard, Samsø
14. Johanne Stubkjær, Holstebro
15. Basel Hamama, Århus
16. Lys Klitgård Boman, Odder
17. Peder Meyhoff, Favrskov
18. Charlotte Kold, Ikast-Brande
19. Helle Nørgaard Lundsby, Skive
20. Michael Johnsen, Lemvig
21. Allan Skou Larsen, Horsens
22. Christian Rasmussen, Struer
23. Lars Dohn, Ringkøbing-Skjern
24. Lucas Gregersen, Århus
25. Ove Abildgaard, Århus
26. Leif Gjørtz Christensen, Odder
27. Lisbeth Uhd, Århus
28. Mikael Mogensen, Hedensted
29. Signe Haahr Lindegaard, Silkeborg
30. Ditte-Marie Thejsen, Odder
31. Frida Valbjørn Christensen, Randers
32. Johnny Zaar, Ringkøbing-Skjern
33. Lisbeth Torfing, Horsens
34. Inger Moos, Skanderborg
35. Aksel Rosager Johansen, Viborg
36. Per Guldbrandsen, Århus
37. Jesper Yde Knudsen, Syddjurs
38. Kjeld Gunder Christensen, Århus
39. Marianne Bentsen, Holstebro
40. Per Møller Jacobsen, Herning
41. Thorvald Jepsen, Horsens

Å. Alternativet

Rasmus Foged, Aarhus
Stine Isaksen, Viborg
Dorte Fløjgaard, Herning
H.C. Molbech, Holstebro
Lars Holstein, Silkeborg
Line Aaen, Ebeltoft

Tags: Regionsvalg2021

Like eller del denne artikel