Skip to main content

Sundhedspolitisk Tidsskrift

Lægeformand om ulige behandling: “Ministersamråd ikke løsningen”

En ny undersøgelse fra Aarhus Universitetshospital viser, at højtuddannede patienter med leukæmi overlever oftere end kortuddannede. Samtidig får højtuddannede dobbelt så ofte en stamcelletransplantation som kortuddannede.

Det har fået blandt andet LyLe, Patientforeningen for lymfekræft, leukæmi og MDS til at efterspørge bedre vejledning af patienterne.

Og mens flere sundhedsordførere er chokerede over undersøgelsens resultater, har de fået Socialdemokratiets sundheds- og ældreordfører Flemming Møller Mortensen til at indkalde sundhedsministeren i samråd.

Formand for Lægeforeningen, Andreas Rudkjøbing, deler de politiske ordføreres holdning til, at det er meget alvorligt, når patienter ikke har lige adgang til sundhed.

Undersøgelsens resultater kommer desværre ikke bag på ham.

“Det er et meget vigtig problem at finde løsninger på. Men jeg synes, at man er alt for hurtig på aftrækkeren, når man indkalder til samråd. Samråd er ikke den hellige løsnings-kilde, og jeg tror ikke på, at ministeren kender svaret på, hvorfor det her ser ud, som det gør,” siger han og uddyber:

“Samtidig tror jeg slet ikke på at regulere, før man helt præcist ved, hvad der går galt.”

Ifølge undersøgelsen får højtuddannede dobbelt så ofte som lavtuddannede en stamcelletransplantation. Og mens femårsoverlevelsen for højtuddannede under 60 år er steget fra 39 til 58 procent fra 2000-2014, er den for kortuddannede uændret mellem 30 og 40 procent. Det er en klart dokumenteret ulighed, og det er for galt, understreger Andreas Rudkjøbing.

“Derfor skal vi drage nytte af, at forskere selv synes, at det er problematisk, og at de har en stor vilje til at udvikle området. Det er den vej, vi skal gå for at finde mekanismerne bag uligheden og imødekomme dem,” siger han.

leukæmi, AndreasRudkjøbing