
Vi skal tænke og arbejde mere på tværs af fagligheder
Henrik Frederiksen, professor, formand for fagudvalget i DCCC (foto t.v.)
Michael Borre, professor, formand for DMCG
Arrangører af Danske Kræftforskningsdage
DEBAT. Kun ved at tænke og arbejde på tværs af fagligheder kan vi sikre, at den nyeste og bedste viden kommer i brug - under hele patientens rejsen og ligegyldigt, hvor i landet patienten bor, skriver Henrik Frederiksen, professor og formand for fagudvalget i Danish Comprehensive Cancer Center, og Michael Borre, professor og formand for Danske Multidisciplinære Cancer Grupper (DMCG).
Det er ikke endnu en klassisk klinisk konference i din kalender, når Danske Kræftforskningsdage løber af stablen den 25. og 26. august. Dagene er unikke, fordi de samler hele kræftområdet under ét tag – både forskeren, sygeplejersken, psykologen, diætisten og lægen er med. Ved at tænke og arbejde på tværs er vi med til at skabe bedre nationalt samarbejde på kræftområdet. Målet er at forkorte vejen fra forskning til klinik. Og sikre et højt og ensartet niveau i forskning og klinisk praksis - på tværs af landet.
Fremtidens sundhedsvæsen, uddannelse af dygtige fagfolk og behandlingskvalitet er afhængig af forskning. Som klinikere og forskere har vi selv et stort ansvar for, at vi lykkes. At vi hele tiden bliver dygtigere til at undersøge, diagnosticere, behandle og hjælpe kræftpatienterne.
Men, vi har også behov for, at der er politikere, der tager ansvar for, at vi har de rette rammer. I år har sundhedsminister Magnus Heunicke takket ja til at holde åbningstalen ved Danske Kræftforskningsdage. Det er vi enormt glade for. Og vi håber, at han vil gå fra vores kræftforsknings-topmøde med mange vigtige pointer i sin notesbog.
For, mens en stor del af Christiansborg er optaget af rungende valgtrommer, bliver de udfordringer, som vi møder i sundhedsvæsnet, desværre ikke mindre.
