Nu er den første kunstige læge godkendt
De amerikanske lægemiddelmyndigheder, FDA, har godkendt den første kunstige intelligens, som kan stille en diagnose uden hjælp fra en menneske-læge.
Dermed er taget fat på en helt ny æra indenfor diagnostikken.
Det er firmaet IDx, som har fået tilladelse til at markedsføre det diagnostiske software, som arbejder ved hjælp af kunstig intelligens, til øjensygdomme.
Softwaren er designet til at opdage diabetisk øjensygdom, kaldet retinopati. Retinopati opstår på grund af ødelæggelse af de små blodkar i nethinden. De kan få buler og blive forkalkede og utætte. Sygdommen er lumsk, og patienten opdager den som regel ikke, før det optimale behandlingstidspunkt er forpasset. Den kan kun opdages, når øjnene undersøges af øjenlæge - og nu kunstig intelligens. Opdages øjenforandringerne i tide, kan behandling sørge for, at man bevarer sit syn og undgår synsnedsættelse.
Diabetesforeningen herhjemme har anslået, at så mange som 40 procent af danskere med diabetes - type 1 eller 2 - har en eller anden grad af diabetisk øjensygdom. Øjenforandringerne begynder typisk efter ti år med f.eks. type 1-diabetes.
Den nu godkendte software bruger en kunstig intelligens-algoritme, som analyserer billeder af patientens øje, taget med et specielt kamera. Billederne uploades derpå til en server, og så kan softwaren give et positivt eller negativt resultat.
Tags: AI, kunstigintelligens



